www.svethardware.cz
>
>
>
>

3D výtisky z ISS jsou zpět na Zemi pro otestování

3D výtisky z ISS jsou zpět na Zemi pro otestování
, , aktualita
3D tiskárny se na konci minulého roku dostaly na oběžnou dráhu, konkrétně na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). První 3D výtisky Made in Space se nyní již dostaly zpět na Zemi a čeká je testování.reklama
NASA chce totiž zjistit, jak se liší od 3D výtisků vytvořených při naší normální gravitaci. Na ISS zato panuje stav beztíže, či přesněji mikrogravitace a NASA již zjistila, že tištěné objekty se v takových podmínkách pevněji přichytí ke svému podkladu a je nyní bude zkoumat, jak dobře jsou spojeny jednotlivé vrstvy. Od listopadu minulého roku tak byla na ISS vytištěna řada objektů, které byly nyní odeslány zpět. Zjistit kvalitu těchto výtisků je přitom pro NASA velmi důležité, však 3D tisk má zvláště na ISS či ve vesmírných plavidlech velký potenciál a díky němu by si astronauti mohli tvořit třeba náhradní díly, pokud to tedy bude v možnostech jejich 3D tiskárny. To je tedy ještě hudba budoucnosti, ale už nyní je jasné, že takový způsob bude daleko rychlejší i levnější, než kdyby musel náhradní díl putovat zásobovací lodí.

Samozřejmostí pak je možnost uploadovat na ISS příslušná data, dle nichž se vytisknou hotové 3D objekty, což už bylo vyzkoušeno. Ty nesou značku Made in Space, což je název společnosti, která vyrobila příslušnou 3D tiskárnu pro ISS, přičemž ta byla přímo navržena pro práci v mikrogravitaci.

Již brzy bychom se tedy dozvědět, jestli výtisky z ISS jsou stejně dobře použitelné jako ty vyrobené na Zemi, nebo jsou snad dokonce ještě lepší. Z ISS je přivezla soukromá loď Dragon společnosti SpaceX, která k ISS startovala 10. února a vezla také potřebné zásoby. Finální otestování výtisků představuje závěr aktuální částí projektu, který má ambice vyrobit zařízení využitelné pro let na Mars s lidskou posádkou.

Dragon však krom 3D výtisků vzal s sebou dolů ještě také sazenice vypěstované přímo na ISS, které by mohly vést k vyšlechtění plodin, jež budou efektivněji využívat dostupné zdroje. Ty by přišly vhod jak na polích, tak ve vesmírné lodi na dlouhé misi na Mars.

Zdroj: Engadget
Nejpopulárnější tiskárny
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek