www.svethardware.cz
>
>
>
>

3D Xpoint: revoluční NV paměti od Intelu a Micronu

3D Xpoint: revoluční NV paměti od Intelu a Micronu
, , aktualita
Už řadu let spolupracující společnosti Intel a Micron dnes představily novou technologii pamětí, které nazvaly 3D XPoint. Půjde o konkurenty pro paměti NAND Flash, a tak obě firmy mluví o velkém průlomu, který nenastal od roku 1989.reklama
Technologie 3D XPoint má být záchranou pro datová centra a jejich provozovatele, kteří se dnes potýkají s nutností vybalancovat náklady, spotřebu a výkon. Může za to prudký nárůst různých elektronických zařízení, která využívají internetové připojení a využívají streamovací služby, kvůli čemuž rostou nároky nejen na datové linky, ale také právě na datová centra.

Co nám tedy nové paměti 3D XPoint slibují? Stejně jako paměti NAND Flash jsou typu non-volatile, takže nepotřebují být napájeny, aby si udržely náboj a uložená data. A vedle toho dle Intelu a Micronu kombinují to nejlepší z výkonu, kapacity, spotřeby, výdrže a ceny všech paměťových technologií, které jsou dnes k dispozici, což vypadá jako svatý grál. 3D XPoint mají prý potenciál být 1000x rychlejší než paměti NAND Flash, s 1000x delší výdrží a mají dosahovat desetinásobně vyšší hustoty dat, čili kapacity na plochu čipu.

Rob Crooke, zástupce Intelu, k tomu řekl, že paměti 3D XPoint mohou vyřešit dlouhodobý problém s úzkým hrdlem mezi procesorem a úložnými zařízeními. Tyto paměti by tak mohly zcela zbořit (či alespoň řádně počechrat) zažitou hierarchii, která využívá blíže u procesoru rychlé, ale drahé paměti a dále od něj pomalé a levné paměti.

Předpokládá se, že kapacita datových center vzroste ze 4,4 zetabajtů v roce 2013 na desetinásobek v roce 2020 a paměti 3D XPoint to mají umožnit. A nejde pouze o služby ukládající multimediální data, ale také o superpočítače určené pro výzkum, které budou mít velice rychle k dispozici obrovské množství dat, což jejich práci značně urychlí, takže dopady to může mít třeba na vývoj nových léků. Dočkat bychom se pak měli i my, uživatelé počítačů PC a jiné elektroniky, však kdo by nechtěl mít svůj terabajtový "RAM disk", z nějž se data po vypnutí počítače neztratí?

webcast firem Intel a Micron (přeskočte první hodinu)


Jak tedy paměti 3D XPoint fungují? Jedná se o čipy prosté tranzistorů, kde je jakási křižovatková architektura tvořící trojrozměrnou šachovnici, kde jednotlivé paměťové buňky sedí právě v oněch křižovatkách a je možné je adresovat přímo (na rozdíl od NAND Flash). Díky tomu mohou být data čtena doslova po bitech, díky čemuž takové paměti mohou být velice rychlé při čtení i zápisu. První generace nabídne kapacitu 128 GB na čip, který je dvouvrstvý. Kapacitu tedy půjde navyšovat především přidáváním dalších vrstev.

A to nejlepší na celé věci je, že paměti 3D XPoint už jsou realitou, takže ještě v tomto roce Intel s Micronem odešlou jejich vzorky vybraným zákazníkům a sami už vyvíjejí výsledné produkty.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů