www.svethardware.cz
>
>
>

3Digify: profesionální 3D skener (téměř) pro každého

3Digify: profesionální 3D skener (téměř) pro každého
, , aktualita
Na Kickstarteru se objevila zajímavá kampaň, 3Digify je domácí 3D skener sestavený ze dvou fotoaparátů, projektoru a počítače. Pokud vše vlastníte, se základní verzí programu můžete vytvářet 3D obrázky zadarmo.reklama
3Digify je velmi zajímavý a celkem ambiciózní projekt. Podle něj jsou jiné 3D skenery příliš drahé, což je pravda. Ty profesionální začínají s cenou na desítkách tisíc korun. Vývojáři proto přišli s řešením, dodají software a vy si skenovací hardware sestavíte sami doma.

Co je tedy k takovémuto skenování potřeba a jak to celé funguje? V ideálním případě potřebujete dva kvalitní fotoaparáty, video projektor, výkonný počítač a ideálně i nějakou podložku pod skenovaný objekt, která s ním bude postupně otáčet. Důležité je, že kvalita skenování je přímo ovlivněna kvalitou použitého vybavení.

Dále všechna tato zařízení připojíte k počítači. Ten už potom bude automaticky ovládat projektor i fotoaparáty. Těm nastaví expozici automaticky, a to včetně citlivosti ISO nebo clony a výsledné fotografie exportuje v RAWu do programu ke zpracování. Potom se předmět skenování musí pootočit a celý proces probíhá znova. Co tam tedy dělá projektor? Promítá na předmět určité vzory, díky kterým může program spojit obrázky ze dvou jinak umístěných fotoaparátů.

Uživatel takto naskenuje celý objekt, počítač jednotlivé fotografie složí do 3D modelu, který je možno uložit v několika formátech. A pokud doma máte 3D tiskárnu, můžete ji hned zapnout a zrovna si vytisknout, co jste před chvílí sami naskenovali.

Jak jsem napsal výše, důležité je vybavení, které chcete na skenování používat. Pokud nevlastníte žádný fotoaparát ani projektor, minimální počáteční investice podle vývojářů bude asi 120 eur (přes 4000 Kč). To není málo, obzvláště když uvážíme, že za tuto cenu dostaneme jen základní kvalitu výsledného obrazu.

Vývojáři tvrdí, že lze tento program používat jako profesionální 3D skenovací nástroj. K tomu je ale potřeba nejen plná (placená) verze softwaru, ale hlavně kvalitní fotoaparáty a projektor. Zde platí nejen úměra "vyšší rozlišení fotoaparátu, lepší kvalita", ale i "lepší objektiv, lepší kvalita" a podobně.

Pokud tedy chcete opravdu kvalitní skener, potřebujete fotoaparát s objektivem za minimálně 40 000 Kč, takže se s dalším obdobným fotoaparátem a projektorem klidně dostanete na 100 000 Kč a ještě si budete muset zaplatit za program.

Vývojáři sice umožňují použít dva různé fotoaparáty, ale v takovém případě je kvalita určena kvalitou výstupu méně kvalitního fotoaparátu, takže takto si nepomůžete. V nejhorším se ale může použít jediný fotoaparát, který se během snímání přemístí, aby sejmul obraz vždy ze dvou různých poloh. Takto to je ale velmi nepohodlné.

Navíc zde je i omezení ve formě podporovaných fotoaparátů. Momentálně jsou podporovány: EOS 5D Mark III, EOS 5D Mark II, EOS 6D, EOS 7D, EOS 60D, EOS 50D, EOS 40D, EOS-1Ds Mark III, EOS-1D Mark III, EOS-1D Mark IV, EOS M, EOS 650D, EOS 600D, EOS 550D, EOS 500D, EOS 450D, EOS-1D X, EOS 60Da, EOS 700D, EOS 100D, EOS-1D C, EOS 70D, EOS 1100D, EOS 1200D, EOS 7D Mark II, EOS 5DS, EOS 5DS R, EOS 760D, EOS 750D, EOS M3) od Canonu a série Mako, Manta a Prosilica od Allied Vision Technologies GigE.

Od června má přibýt i podpora webkamer a  fotoaparátů od Nikonu: D3, D300, D300S, D3S, D3X, D4, D4S, D5000, D5100, D5200, D5300, D5500, D600, D610, D700, D7000, D7100, D7200, D750, D800/D800E, D810, D810A, D90, Df, Nikon 1 V3, D40, D60, D200 a D80. Vývojáři ale plánují platformu jako open-source, takže další fotoaparáty mají pořád přibývat.

Něco k technickým parametrům: doporučená maximální velikost skenovaného objektu je 3×3×3 metry, k větším rozměrům bude potřeba projektor s větším obrazem. Doporučená minimální velikost objektu je 5×5×5 cm, přičemž je možno skenovat i menší, ale s objektivy, které umožní i makro fotky. Doba naskenování jednoho předmětu má být 5-15 minut při použití otočné podložky.

Nároky na výkon počítače nejsou velké, 4 GB RAM, 2 GB místa na disku, výkonný procesor a moderní GPU - čím vyšší výkon, tím rychlejší zpracování. Dále jsou nutností 64bitové Windows ve verzi 7, 8.x nebo 10.

Základní verze je zdarma a umožní čistě skenovat. Rozšířená verze umožní kvalitnější skenování nebo barevné textury, ale stojí 40 eur za měsíc - současně na Kickstarteru je zlevněná. Vývojáři si vytyčili cíl vybrat 60 000 eur, zatím mají přes 9000 eur a do konce kampaně zbývá 27 dní. Myslíte, že mají i přes všechny nevýhody šanci?

Zdroj: Kickstarter
Nejpopulárnější tiskárny
reklama
Nejnovější články
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek