www.svethardware.cz
>
>
>
>

ADATA Premier SP550: levná SSD s paměťmi TLC

ADATA Premier SP550: levná SSD s paměťmi TLC
, , aktualita
V poslední době se objevuje na trhu stále více nových SSD, která jsou postavena na pamětech NAND Flash s buňkami TLC. Patří mezi ně i nová série ADATA Premier SP550, od níž můžeme očekávat nízké ceny.reklama
Paměti NAND Flash s buňkami TLC dokáží do každé buňky uložit tři bity informace, což je sice složitější než u MLC, ale díky vyšší kapacitě levnější na výrobu. Takové buňky ale musí být schopny uložit náboj tak, aby kontroler mohl rozeznat celkem osm stavů, což je při výrobě pokročilejšími procesy pod 20 nm stále složitější. Proto takový Samsung už přešel na vrstvené 3D V-NAND paměti, které kapacitu navyšují právě díky velkému počtu vrstev a mohou být vyrobeny staršími procesy nad 20 nm, díky čemuž se zvyšuje výdrž a spolehlivost.

SSD s klasickými nevrstvenými paměťmi TLC tedy můžeme řadit mezi ta nejslabší, a tedy i nejlevnější na trhu, které by se měly montovat jen do běžných osobních počítačů, kde budou fungovat pod nízkou zátěží. V případě nových Premier SP550 od ADATA jde o SSD založená na kontroleru Silicon Motion SM2256 se souborem technologií NANDXtend. Ten obsahuje data shaping, LDPC ECC opravu chyb a jistý RAID engine, čili různé technologie pro zvýšení spolehlivosti, přičemž data shaping je v podstatě technika wear leveling pro rovnoměrné zatěžování buněk. A stejně jako u testovaných OCZ Trion 100 je i zde použita SLC cache, takže můžeme očekávat, že zápis nebude tak rychlý.

SLC cache je totiž rychlá paměť složená z SLC (Single Level Cell), které dokáží uložit jen jeden bit, ale zato jsou rychlé. Po zaplnění této cache nám ale zbydou už jen zbylé TLC paměti, které budou pomalejší a lze předpokládat, že tato cache bude mít kapacitu jen pár GB. Při zápisu většího objemu dat tak bude rychle vyčerpána a výkon půjde dolů, přičemž v případě Trion 100 klesl až na úroveň pevných disků. Dalším problémem je, že tato cache se musí průběžně vyprazdňovat, takže data jsou do SSD zapsaná dvakrát, nejdříve do SLC cache a pak do ostatních TLC buněk. To zvyšuje režii, a tím i zátěž buněk, neboť objem opravdu zapsaných dat by měl být přinejmenším dvojnásobný než objem dat, která systém poslal do SSD pro zápis.

Dále se dozvíme o podpoře režimu SATA DevSlp, čili SSD se umí při nečinnosti uspat, aby šetřilo energií a případně i baterii svého počítače. K SSD dostaneme také Acronis True Image HD pro rychlou migraci dat a systému a software ADATA Toolbox slouží k monitorování SSD a jeho správu. Ale co výkon a jiné specifikace? Tomuto tématu se výrobce v tiskové zprávě zcela vyhnul, ale naštěstí už existuje webová prezentace.

Z ní se dozvíme, že bude v nabídce 120, 240 a 480GB verze, i když tedy na fotografii jasně vidíme i 960GB. Nejmenší model dosahuje rychlosti čtení a zápisu až 560 a 410 MB/s a pak 60.000 a 70.000 IOPS. Zbylé mají shodné údaje, a to 560 a 510 MB/s a 75.000 a 75.000 IOPS při čtení a zápisu (náhodný, 4k), což bylo vše naměřeno v testu ATTO, takže jde o opravdu maximální hodnoty při použití komprimovatelných dat. Musíme ale očekávat, že rychlost zápisu půjde po vyčerpání kapacity SLC cache výrazně dolů.

Zdroj: TZ ADATA
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře