www.svethardware.cz
>
>

Agent 007: šmírování PC

Agent 007: šmírování PC
, , článek
Cítíte se bezpečně? Myslíte si, že máte své soukromí a nikdo vás nemůže sledovat? Praxe takto růžová není a až byste se divili, jak je snadné a levné získat technologie běžné v kriminálních seriálech. V tomto díle se podíváme na špehování PC.
Kapitoly článku:reklama
Špehování. Rozhodně ne nová záležitost, nicméně v době moderních technologií čím dál snazší a především mnohem levnější. A to ať už se týká sledování osob nebo jejich chování na počítači, telefonu nebo jiných zařízeních. Zatímco kdysi byste toto sami jen tak snadno nezvládli a dobré výsledky byste získali s detektivní agenturou, dnes se vlastním detektivem může stát každý člověk překvapivě snadno a za směšné peníze. Co se týče detekce tváří a možného zneužití, tomu jsme se věnovali nedávno na Digimanii. Vedle šmírování počítačů se v dalších dílech podíváme na šmírování mobilů, aut, odposlechy nebo skryté kamery.


Kdo a koho vůbec šmíruje? Takové nejméně nevinné je sledování vlastních dětí, zda s počítačem nedělají věci, které by neměly. Zde se to zejména poslední dobou týká především zjištění a zabránění kontaktu s pedofily apod., případně aby nestahovaly nebezpečná data často plná virů a nejrůznější digitální havěti. Tyto zásahy mohou být diskutabilní, zda děti opravdu až tak moc hlídat, ale v zásadě se asi většina lidí shodne, že toto sledování je spíše ku prospěchu věci a soukromí a bezpečnost dětí za tyto zásahy stojí.Notebook Sony VAIO

Ochránit svá data v PC není až tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.


Akceptované šmírování se děje i ve vztahu zaměstnavatel - zaměstnanec, kdy se kontroluje, zda zaměstnanec skutečně dělá to, co by měl a nefláká se. Zde se může jednat jak o sledování PC, byť to se dnes většinou řeší zablokováním přístupu na nejčastější stránky (často např. sociální sítě), nebo třeba o sledování firemních aut, zda nejezdí po trasách, kde nemají co dělat. V případě, že se objeví jinde, je zaměstnavatel informován. Těmto mobilním technologiím se budeme věnovat v jiných dílech našeho seriálu.

Podstatně horší je to se sledováním partnera, zda nezahýbá. Někteří lidé si tak moc nejsou jisti láskou toho druhého, že se uchýlí i k takovým praktikám jako je sledování svého partnera nebo partnerky. Své by o tom mohl vyprávět např. Danny Lee Hormann, který podezíral svou manželku z nevěry, a tak napíchnul její mobilní telefon, rodinný počítač a dokonce nainstaloval GPS sledovací zařízení do jejího auta. Poněvadž manželce i dětem začalo být podezřelé, že ví úplně o všem, chodili se bavit na zahradu, neboť měli podezření, že je napíchnutý celý dům. Prohledali jej a asi nemusím připomínat, co všechno našli. Není divu, že "vztah" skončil rozvodem.

Dalším běžným používáním šmírovacích technik je nelegální činnost za účelem získání (především) peněz. Co by spousta kriminálníků dala za přístupová data k vašim bankovním účtům. Jak si ukážeme, kdo chce, může se k těmto datům dostat relativně snadno. Ať jde o softwarové nebo hardwarové keyloggery, skryté kamery, nejrůznější spyware nebo i audio nahrávky, podle nichž lze analyzovat stisknuté klávesy.


Logo Facebooku

Facebook. Nejdokonalejší databáze "kdo, s kým, kde, kdy".Mnoho dat ale dnes poskytujeme i "dobrovolně". Vezměte si např. takový Facebook nebo jiné sociální sítě. Sami dobrovolně poskytujete údaje o tom, kdo jste, s kým, kde a kdy se stýkáte. A mnoho lidí si i dokonce rádo vyvěsí, že jsou právě na daném místě (skvělá informace pro bytové zloděje, pokud se k této informaci dostanou). Navíc se zjistilo, že např. všech 10 nejpopulárnějších aplikací na Facebooku způsobuje, že se některá data získaná tvůrci aplikací dostanou "mimo Facebook" (můžeme zmínit např. velmi populární FarmVille). Tato data se dostala např. k reklamním společnostem nebo firmám, které budují profil internetových uživatelů, z různých zdrojů budují váš profil na základě online aktivit. Facebook už např. na základě těchto úniků zablokoval aplikace jako Quiz Creator nebo Gift Creator.

V neposlední řadě šmírují bezpečnostní složky. A není to jen sledování kriminálníků. Sledováni jsou všichni, ať už jde o systémy rozpoznávání registračních značek vozidel, monitorování polohy mobilních telefonů (víte, jak se získávají data o počtu turistů? ;-)) nebo již zmíněné kamery rozeseté po většině měst. Jde to dokonce tak daleko, že občas jsou "napíchnutá" i některá zařízení, která si kupujete v obchodě, jmenovitě to mohou být třeba routery. Všichni šmírujou všechny.
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře