AI poprvé porazila mistra ve hře Go

AI poprvé porazila mistra ve hře Go
, , aktualita
Inženýři z programu Google DeepMind vytvořili umělou inteligenci, která dokázala vůbec poprvé porazit mistra ve hře Go v rovném souboji. Zatím tedy ještě neporazila světového šampiona, zatím "pouze" evropského.reklama
Novou umělou inteligenci tedy mají na svědomí inženýři z programu DeepMind, který byl založen v Londýně v roce 2010 jako společnost, již v roce 2014 akvizoval Google. AI porazila konkrétně evropského šampiona, jímž je Fan Hui z Francie, ovšem původem je pochopitelně z Číny. Stalo se tak tedy již minulý rok v říjnu, ovšem výsledky byly zveřejněny v časopisu Nature až nyní.

Využita byla kombinace heuristického algoritmu Monte-Carlo tree search a hlubokých neurálních sítí označená jako AlphaGo, která se nějakou dobu pod dohledem cvičila ve hře Go s využitím záznamů o průběhu her lidských mistrů. AI se učila také díky vlastním zkušenostem z hraní Go sama proti sobě, aby se připravila na zápas s Fan Hui. V DeepMind se tedy na něj důkladně připravili a to i proto, že hra Go byla vždy jednou z největších výzev pro umělou inteligenci, která i po desetiletích vývoje stačila pouze na amatérské hráče. AlphaGo dokázala porazit veškeré ostatní AI specializované na Go v 99 procentech případů a evropského šampiona zdolala se skóre 5:0. Vývojáři AI přitom soudili, že taková věc se podaří až někdy za deset let.

Go je původem čínská hra, jež vznikla již někdy před 2500 lety. Pro AI jde o výzvu především kvůli své celkové složitosti a množství potenciálních tahů, jež je daleko větší než třeba u šachů, kde počítač porazil světového šampiona již před lety. Jde o souboj IBM Deep Blue a Garryho Kasparova z roku 1997. V takovém případě se mohla využít "hrubá síla", čili zvážení všech možných tahů a výběr toho nejlepšího, což ale v Go není dost dobře možné. AlphaGo tak nejdříve zkusí minimalizovat počet možných tahů pomocí tzv. Policy network a výsledek předá Value network, která nakonec vybere ten nejlepší s ohledem na další možný vývoj. Umělá inteligence tak přemýšlí podobně jako lidský hráč.


Již v březnu tohoto roku čeká AlphaGo nejtěžší úkol, a sice rovněž pět her s nejlepším hráčem Go v posledním desetiletí, Lee Sedolem. Tento souboj proběhne v korejském Soulu a opět půjde o rovný zápas, v němž umělá inteligence nebude mít žádnou výhodu v podobě handicapu pro lidského hráče, jako tomu bývalo dříve. Uvidíme tedy, zda Alpha Go Sedola porazí, ovšem pokud ne, je v podstatě jisté, že vzhledem k možnosti dalšího vývoje a "tréninku" to bude otázka času. Deep Blue také neporazil Kasparova hned napoprvé.

Zdroj: DeepMind

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář