Airbus zkouší předletovou kontrolu letadel pomocí dronů

Airbus zkouší předletovou kontrolu letadel pomocí dronů
, , aktualita
Na veletrhu Farnborough Airshow ukázal Airbus možnosti vizuální inspekce letadel před startem pomocí samořízeného dronu, který je vybaven kamerou Intel RealSense. Taková kontrola je mnohonásobně rychlejší, než kdyby ji dělali lidé.reklama
Možnosti praktického využití dronů jsou velmi široké, a to i na letištích. Airbus představil na proběhlém leteckém veletrhu Farnborough Airshow ve Velké Británii, že malé samořízené letouny lze použít pro vizuální kontrolu letadel před startem. Tuto rutinní činnost provádějí většinou technici za pomoci teleskopického jeřábu, a to i v případě nepříznivého počasí. Ruční kontrola může trvat až dvě hodiny, přitom dron ji zvládne za 10 až 15 minut. Kromě zrychlení celého procesu si Airbus od novinky slibuje také zvýšení bezpečnosti a komfortu techniků, protože snímky mohou být vyhodnoceny v kanceláři.

Dron, který je pod dohledem lidského pilota, následuje předem stanovenou dráhu a automaticky pořizuje snímky pomocí kamery Intel RealSense s vysokým rozlišením. Z fotografií je následně sestaven 3D model, který je uložen do databáze a následně analyzován. Úkolem dronu je najít případná poškození letadla, jako jsou škrábance, promáčknutí či vady na laku. Získané snímky navíc mohou posloužit jako důkazní materiál v případě technické závady či nehody, takže by nový systém kontroly měl posloužit i ke zvýšení bezpečnosti letového provozu.


Předletová vizuální kontrola pomocí samořízených dronů je v současné době testována na letadlech Airbus A330, v budoucnu se ovšem výrobce bude snažit technologii implementovat i na další stroje.

Zdroj: Airbus.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek