Aktuality

Tým lidí natočil Star Wars video pomocí dronů a 3D tisku

Corridor Digital tým je parta nadšenců a YouTuberů, kteří natáčí zajímavá filmová či herní videa. Tentokrát natočili boj s motivy Hvězdných válek (Star Wars) v hlavní roli s robotem R2-D2, přičemž k natáčení využili klasické drony.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala,  1 komentář

Teleskopy NASA se podívaly na vznik velkých černých děr

Vědci z americké NASA využili dostupné teleskopy k tomu, aby lépe prozkoumali původ supermasivních černých děr, které se mají nacházet v centrech galaxií. Dle jejich mínění mohly vzniknout už zhroucením se oblaku prachu.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek

Samsung přidal do nabídky levný SSD 750 EVO s 500 GB

Letos v únoru vyslal Samsung na trh dvě nová SSD řady 750 EVO, která zaujala především svou nízkou cenou. Do této chvíle řada čítala pouze dva prvotní modely s kapacitami 120 a 250 GB, k nimž však nyní přibylo i 500GB SSD.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek

OCZ RD400: rychlá M.2 SSD s NVMe

Společnost OCZ pod taktovkou Toshiby vyslalo na trh své první SSD v podobě karty M.2, jež je určena pro komunikaci přes rozhraní PCI Express 3.0 a využívá k tomu protokol NVMe. Slibuje tak propustnost až 2600 MB/s.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek

Další trik Microsoftu: zavřením okna nezastavíte upgrade na W10

Microsoft se patrně snaží na poslední chvíli donutit co nejvíce lidí k bezplatné aktualizaci na systém Windows 10. Nyní firma sáhla po dalším triku s oknem s výzvou k upgradu, jehož zavřením jsme mu dříve zabránili. To už ale neplatí.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  10 komentářů

Blízká galaxie odhalila nové informace o vzniku prvků

Otázka o vzniku jednotlivých prvků periodické tabulky je stále velice živá a nové informace přináší také sledování vesmírných galaxií. Nyní se objevily nové informace a důkazy, které ale nejsou zrovna v souladu s očekáváními.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek

GeForce GTX 1080 Ti: co nabídne herní hi-end?

O grafických kartách NVIDIA GeForce GTX 1080 a 1070 jsme se toho dozvěděli už dost, ale co nabídne nový herní hi-end v podobě očekávané GTX 1080 Ti? Dle prvních informací by měl využít čip GP102, který bude na půl cesty mezi GP100 a GP104.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře

Autonomní auto se učilo samo závodit a driftovat

Obvykle jsou to výrobci aut, kteří učí autonomní auta řídit. Jsou ale i taková auta, která se učí řídit sama. Projekt AutoRally je malé auto vědců z Georgia Tech, které se samo učí řídit co nejrychleji po závodní testovací dráze.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala

Vibranium nebude chránit jen Kapitána Ameriku, ale i pasažéry Hyperloopu

Hyperloop Transportation Technologies společně se c2i vyvinuli pevný materiál, který bude použit speciálně na povrch transportních kapslí Hyperloopu. A aby podtrhli jeho odolnost, pojmenovali ho vibranium.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář

BenQ PV3200PT: 32" profi LCD pro REC.709

BenQ se pochlubil novým 32palcovým monitorem PV3200PT, který nabídne rozlišení Ultra HD a také kvalitní zobrazení barev. Určený je především pro editaci videa ve vysokém rozlišení, a zaměřuje se tak na profesionály.

Včera,  aktualita, Jan Vítek

AMD Polaris 10 v 3DMark11: výkon jako Fury?

Server VideoCardz na vyžádání zveřejnil první výsledky karet AMD s čipy Polaris 10, které byly pořízeny v testu 3DMark11. Na požádání proto, že nejsou ještě zaručeny, ale to bylo čtenářům evidentně zcela jedno.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře

Sony PS4 odemknuta pro linuxový Steam

Jistý modder OsirisX si pohrál se svou konzolí Sony PlayStation 4 a dokázal na ni nainstalovat linuxový systém a na něm spustit klient Steam, díky čemuž si mohl zahrát třeba hru Bastion. Konzole tak může posloužit i jako Steam Machine.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář

Aqua Computer KryoM.2: pasivní i vodní chlazení M.2 SSD

Společnost Aqua Computer zařadila do své nabídky chladiče, o nichž řada uživatelů ani neví, že by je mohla potřebovat. V rámci redukce totiž získáme pasivní, nebo rovnou vodní chlazení svého SSD v podobě kartičky M.2.
Včera,  aktualita, Jan Vítek

Spotify vylepšilo rodinný plán, celá rodina za 8,99 EUR

Streamovací služba Spotify znatelně vylepšuje své rodinné předplatné. To bylo doposud ve srovnání s dalšími streamovacími službami značně nevýhodné. Celá rodina může využít předplatné za pouhých 8,99 EUR měsíčně.
23.5.2016,  aktualita, Milan Šurkala

Nafukování obytného modulu BEAM bude možné sledovat živě

Nafukování vesmírného obytného modulu BEAM na ISS bude možné ve čtvrtek sledovat živě. Modul pak bude podroben na Mezinárodní vesmírné stanici testovacímu provozu, kdy se bude zkoušet a kontrolovat jeho odolnost.
23.5.2016,  aktualita, Kateřina Hoferková

Kosmická loď od Lockheed Martin dopraví lidi na orbitu Marsu v roce 2028

Mezinárodní společnost Lockheed Martin pod vedením NASA odhalila své plány na vesmírnou loď Mars Base Camp, která bude mít za úkol dopravit astronauty na oběžnou dráhu našeho vesmírného souseda - Marsu.
23.5.2016,  aktualita, Kateřina Hoferková

AMD Zen už vyfocen a popsán?

Na stránkách týkajících se každoročního setkání s akcionáři (2016 Annual Shareholders Meeting) mělo AMD zveřejnit detail waferu, který by měl být plný procesorů Summit Ridge. Ty nejsou nic jiného než očekávané 14nm Zen, takže co můžeme vidět?
23.5.2016,  aktualita, Jan Vítek

MSI X99 a Z170 TITANIUM: nové desky pro nadšence

MSI si připravilo dvě nové základní desky řady TITANIUM, a to konkrétně X99A XPOWER GAMING TITANIUM a Z170A MPOWER GAMING TITANIUM. Slibují nám krom stříbrné barvy také dobré možnosti pro přetaktování a něco navíc.
23.5.2016,  aktualita, Jan Vítek

Dell P4317Q: 4x Full HD na jedné 43" obrazovce

Dell vyšle na trh obrovský monitor vybavený 43" (přesněji 42,5") LCD displejem. Novinka dostala označení Dell 43 Multi-Client Monitor (P4317Q) a její velká zobrazovací plocha má umožnit pohodlné sledování čtyř Full HD obrazů najednou.
23.5.2016,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář

AMD Bristol Ridge slibují 150% výkonu generace Kaveri

Není žádné tajemství, že AMD na Computexu přinejmenším poodhalí 7. generaci svých APU, která by měla být poslední 28nm a založená na architektuře Bulldozer. I přesto ale firma slibuje, že oproti Kaveri se dočkáme až 50 % výkonu navíc.
23.5.2016,  aktualita, Jan Vítek

Poptávka po virtuálních serverech stoupá

Virtuální servery jsou na vzestupu a cenově dostupnější než kdy dřív. Údaje vyplývají z dat hostingové společnosti Master Internet za poslední dva kvartály. Právě virtuální servery jsou cenově dostupnou alternativou ke klasickému cloud hostingu.
23.5.2016,  inzerce, PR článek

APWorks Light Rider, elektrická motorka vyrobená pomocí 3D tisku

3D tisk se dá použít k výrobě nejrůznějších věcí a dokonce se pomocí této technologie dají vyrábět dopravní prostředky. Společnost APWorks, která je součástí Airbus Group, "vytiskla" superlehkou elektrickou motorku o hmotnosti pouze 35 kilogramů.
22.5.2016,  aktualita, Milan Šurkala,  1 komentář

Námořnictvo USA začne používat drony Blackwing vypouštěné z vody

Americké námořnictvo již brzy začne využívat nové pomůcky v boji. Půjde o drony Blackwing, které mohou být umístěny na ponorkách a vypuštěny z vody do vzduchu. Uloženy jsou v tubě o průměru 7,5 centimetru.
22.5.2016,  aktualita, Milan Šurkala

Jak Google začíná dělat Microsoftu a Applu starosti

Softwarový obr z Mountain View začíná dělat konkurentům z Redmondu a Cupertina starosti. Na dvou frontách. Jednak získává díky aplikaci Assistant náskok v oblasti umělé inteligence, jednak už brzy bude možné provozovat všechny aplikace z Androidu na Chrome OS.
20.5.2016,  aktualita, Michal Hala,  5 komentářů

New Horizons míří hlouběji do Kuiperova pásu, nová mise na obzoru?

Sonda New Horizons úspěšně dokončila svou misi prozkoumání trpasličí planety Pluto. Proto vyvstává otázka, co bude dělat dál. Jedním z možných cílů je 2014 MU69 hlouběji v Kuiperově pásu, kam už byla sonda nasměrována během minulého podzimu.
20.5.2016,  aktualita, Milan Šurkala

GeForce GTX 1060: 256bitová sběrnice s GP106?

V těchto dnech se probírá především dvojice nástupců karet GeForce GTX 980 a 970, ovšem je jasné, že NVIDIA si přichystá také slabší modely a z nich nejdříve očekáváme nástupce GeForce GTX 960. Ten byl nyní spatřen v pohybu.
20.5.2016,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře

In Win 303: vysoce kvalitní a cenově dostupná

Společnost In Win si připravila zajímavou počítačovou skříň, která je založena na kvalitních materiálech. Využívá totiž 1,2mm plech typu SECC a 3mm temperované sklo, přičemž výrobce tvrdí, že bude cenově dostupná.
20.5.2016,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář

Mars bude v noci na pondělí v opozici, sledovat můžete živě

V noci na pondělí se Mars opět po dvou letech dostane do opozice se Zemí, takže k ní bude ve svém oběhu kolem Slunce nejblíže. Observatoř Slooh bude tuto událost vysílat živě, a to prostřednictvím YouTube.
20.5.2016,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář

AMD: Zen bude moci konkurovat Skylake a nejen cenou

John Taylor z AMD se rozpovídal o tom, jakou konkurenci pro aktuální procesory Skylake vytvoří chystaná CPU Zen. Dle něj půjde o rovnocenné soupeře, a to z hlediska výkonu, spotřeby i ostatních vlastností.
20.5.2016,  aktualita, Jan Vítek,  8 komentářů

ARM Artemis: první 10nm testovací čip vyrobený v TSMC

Společnosti ARM a TSMC už před lety začaly spolupracovat na poli výzkumu a vývoje nových technologií, do čehož patří také testování nových výrobních procesů. Nyní se jim podařilo ověřit použitelnost 10nm procesu FinFET.
20.5.2016,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře

AMD si opět ukouslo zpět část trhu s grafikami

Dobrá zpráva pro AMD přišla od firmy Mercury Research, dle jejíchž údajů si Radeony opět ukously část dříve ztraceného podílu na trhu. AMD tak už dávno nemá pouhou pětinu trhu, což je potěšitelné i pro nás.
19.5.2016,  aktualita, Jan Vítek,  14 komentářů

Google TPU: sedmiletý skok dopředu ve strojovém učení

Společnost Google představila jednotku TPU, čili Tensor Processing Unit, která může posloužit při aplikacích využívajících strojové učení. V takových úlohách by TPU mělo být mnohem rychlejší než dnešní CPU, GPU nebo i specializované FPGA.
19.5.2016,  aktualita, Jan Vítek

Lian Li uvádí Ebonsteel, jeho první ocelové skříně

Společnost Lian Li známe jako výrobce hliníkových skříní a nejen toho. Snad vše ostatní tato firma dělá z hliníku včetně počítačových stolků, ovšem nyní přichází série Ebonsteel, která jako první představí skříně Lian Li vyrobené z oceli.
19.5.2016,  aktualita, Jan Vítek

Flexibilní elektronické obvody nyní už i z grafenu

V poslední době se velice často objevují nové způsoby využití grafenu, který má velice zajímavé vlastnosti. Nyní jde o elektronické obvody na ohebných materiálech, pro než je grafen ideálním vodivým materiálem. Problém byla jeho aplikace.
19.5.2016,  aktualita, Jan Vítek

Nastává válka digitálních asistentů?

Zatím tu byly dvě digitální asistentky. Siri od Applu a Cortana od Microsoftu. Teď Google představil svého Assistanta a vypadá to na tuhou bitvu. Všem zúčastněným jde totiž o prestiž a některým i o peníze.
18.5.2016,  aktualita, Michal Hala,  2 komentáře

Kamera umístěná na robotické ruce umožní robotovi lepší mapování okolí

Aby roboti získali lepší pohled na pracovní plochu, testoval tým výzkumníků z Carnegie Mellon University umístění kamery přímo na robotickou ruku. Kamera pak dokáže vytvořit lepší 3D mapu prostředí a také lokalizovat robotickou ruku.
18.5.2016,  aktualita, Kateřina Hoferková

3D tiskárna z Harvardu vytváří pomocí laseru kovové výrobky přímo v prostoru

Vědci z Harvardovy univerzity vyvinuli speciální metodu 3D tisku, kde jako materiál využívají kov. Prostorové výrobky je možné v jednom kroku vytisknout přímo ve vzduchu, a to díky laserové technologii vytvrzování.
18.5.2016,  aktualita, Kateřina Hoferková

HP začne prodávat rychlé 3D tiskárny Jet Fusion

Od HP se na trh konečně dostanou již v roce 2014 ohlášené 3D tiskárny Jet Fusion, které slibují velice rychlý tisk. Společnost je oficiálně představila na konferenci RAPID 3D ve floridském Orlandu.
18.5.2016,  aktualita, Jan Vítek

Backblaze a statistika spolehlivosti HDD: vede HGST

Společnost Backblaze vypustila do světa zajímavou statistickou analýzu týkající se spolehlivosti pevných disků různých typů a výrobců. Ta čítá přes 60 tisíc kusů, které pod dohledem pracovaly společně více než miliardu hodin.
18.5.2016,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře

IBM útočí na Intel 3D XPoint se svými TLC PCM

Společnost IBM oznámila, že našla způsob, jak do jedné buňky paměti PCM (Phase-Change Memory) uložit tři bity, čímž z těchto pamětí vytvoří typ TLC (Three-Level Cell). Cílem je vytvořit konkurenci především pro nadějné 3D XPoint od Intelu a Micronu.
18.5.2016,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře