Algoritmus odhalí lži v e-mailech a na internetových seznamkách

Algoritmus odhalí lži v e-mailech a na internetových seznamkách
, , aktualita
V internetových konverzacích se to lživými informacemi jen hemží, a právě proto vyvinul tým britských vědců algoritmus, který si s nimi dokáže celkem obstojně poradit. Určuje lži lépe než člověk.reklama
Lhát na internetu je neuvěřitelně snadné, protože takového lháře neodhalí řeč těla, výraz ani tón hlasu. O to těžší je však takovou lež odhalit, přesto je to ale možné. To, jakým způsobem člověk ve psané výpovědi skládá věty a jaká používá slova může napovědět víc, než se na první pohled zdá. Vědci totiž vyvinuli algoritmus, který je schopen psanou lež na internetu odhalit, a to s větší úspěšností, než jaké je schopen člověk.

Tým výzkumníků vedený Stephanem Ludwigem z University of Westminster vyvinul na City University London algoritmus, který správně určí, jestli je psaný text pravda, nebo lež až v 70 % případů. Když byly stejné ukázky předloženy lidem, jejich úspěšnost byla o dost nižší, určili správně jen 54 % případů. Lež dokáže algoritmus rozpoznat v psané komunikaci přes internet, do této kategorie se řadí e-maily, konverzace vedené přes nejrůznější aplikace, ale i texty psané na internetových seznamkách, kde je lež celkem častým jevem.

Algoritmus se zaměřuje na několik věcí, podle kterých rozpozná lež. Jedná se o volbu jednotlivých slov lháře, vývoj celé konverzace a jakým způsobem jsou informace sdělovány. Tyto mnohdy nepatrné věci stačí k tomu, aby lež byla odhalena. Po desítkách tisíc e-mailů už toho byl algoritmus schopen.

Studie například dokazuje, že lidé, kteří lžou, nemají tendenci používat v konverzacích hodně osobních zájmen, a to se týká především tvarů slova 'já'. Naopak se v takové konverzaci objevují hodně přídavná jména jako 'vynikající' nebo 'úžasný'. Dále se často objevuje napodobování struktury věty od osoby, se kterou je komunikováno a myšlenky ve lživé výpovědi také správně nenavazují.

Algoritmus je také schopný rozpoznat všechny tři typy lží, které vědci určili. V prvním případě se jedná o jednoduché falšování informací, kdy je sděleno něco úplně jiného. Dále se jedná o zamlčování, kdy je nějaká podstatná informace zatajena. Na poslední místě se nachází vykrucování a podávání zavádějících informací.

Tento projekt vznikl za účelem boje proti podvodníkům na internetu, kteří se v dnešní době objevují velmi často. Algoritmus však není schopen určit všechny lživé informace a ani jeho 70% úspěšnost nestačí na odhalení všech lhářů na internetu, protože někteří lidé jednoduše lhát umí lépe a algoritmus ještě není tak dobrý. Tým vědců však chce schopnosti svého algoritmu ještě vylepšit a zpřesnit, aby byl v budoucnu schopný rozeznat i procento lživých informací v akademických pracech, politických rozpravách či účetních dokumentech.

Zdroje: IFLScience, telegraph.co.uk
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta
Frontier Developments si pro nedočkavé vesmírné piloty připravili Elite Dangerous: Horizons Beta Upgrade Pass. Už nyní se tak můžeme podívat na to, co nabídne aktualizace 2.2 - Guardians. Ale nebude to zadarmo.
Včera,  aktualita, Jan Vítek