www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AllJoyn: tajná zbraň Microsoftu pro IoT ve Windows 10

AllJoyn: tajná zbraň Microsoftu pro IoT ve Windows 10
, , aktualita
Nemluví se o tom často, vlastně skoro vůbec. Windows 10 budou podporovat protokol AllJoyn, který umožňuje zařízením v rámci IoT vzájemně komunikovat. Mobil, tablet, notebook či desktop s Windows 10 se tak může stát centrem chytrého domova.reklama
AllJoyn je protokol nebo se dá říci obecný jazyk, kterým mohou vzájemně komunikovat zařízení v rámci IoT (internetu věcí). Původně ho vyvinul Qualcomm, ale posléze ho uvolnil jako open-source. Kolem protokolu vzniklo seskupení AllSeen Alliance, jehož členy jsou Sony, LG, Sharp, Panasonic, Sears, Electorlux, Cisco, HTC, Silicon Image, TP-Link, Canary, Two Bulls, doubleTwist, FON, Harman, HTC, LIFX, Liteon, Muzzley, Sproutling, Wilocity a mnoho dalších. Samozřejmě včetně Microsoftu.


Logo Allsen Alliance


Rozhodně nejde o jedinou iniciativu na poli internetu věcí, ale jde určitě o iniciativu významnou. A Microsoft teď ve Windows 10 protokol AllJoyn podporuje. To znamená, že mobil, phablet, malý či velký tablet, konvertibilní či klasický notebook, desktop, Xbox či cokoli dalšího se prostřednictvím tohoto protokolu dokáže spojit s kompatibilními zařízeními, sdílet s nimi data a příkazy a ovládat je. Windows 10 tak v sobě mají potenciál stát se centrem (chcete-li mozkem) chytrého domova.

Jistě, není tu jenom AllJoynMicrosoft, je tu například AppleHomeKitemGoogleBrillem. Ale třeba HomeKit vyžaduje speciální čip v zařízení, což zvyšuje náklady. A Brillo vlastně ještě není pořádně venku. Těžko soudit, jak to celé dopadne, ale vypadá to, že tentokrát má Microsoft slušně našlápnuto. Zvolit široce podporovaný open-source protokol byl možná ten nejrozumnější tah, co mohl Redmond udělat.

A podpora AllJoynu navíc může být pro některé uživatele předchozích verzí jedním z důvodů k upgradu na Windows 10.

Zdroj: WinBeta
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře