www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Arctic Islands: celková obměna grafických čipů

AMD Arctic Islands: celková obměna grafických čipů
, , aktualita
Prezidentka a CEO společnosti AMD Lisa Su potvrdila, že v příštích kvartálech bude aktualizováno celé AIB a OEM portfolio firmy, které se týká grafických karet. Měl by tedy nastat konec přeznačování a recyklace.reklama
Společnosti AMD bylo vyčítáno že v tomto roce přinesla jen málo opravdových grafických novinek. To na rozdíl od NVIDIE, která v tomto a minulém roce postupně vypouštěla zbrusu nové čipy generace Maxwell. AMD má tak v současnosti jen dva moderní čipy architektury GCN 1.2, a to Fiji a Tonga (Antigua), zatímco ostatní jsou verze 1.1 nebo i 1.0. Některé Radeony tak už potřetí zrecyklovaly stará GPU. AMD by ale za tím mělo udělat tlustou čáru a přinést pro všechny nové grafické karty generace Arctic Islands zbrusu nová GPU.


)


Lisa Su také uvedla, že nová (nebo spíše staronová) divize Radeon Technologies Group byla zřízena proto, aby se upevnila pozice AMD na tradičních trzích s grafickými kartami, a to OEM a AIB (Add-in-Board), který nás zajímá především. AMD přitom má kompletně vyměnit nabídku karet na obou těchto trzích, což je pro upevnění jeho pozice jistě velice vhodný krok. Lisa Su si také uvědomuje, že poptávku po výkonných kartách bude v příštích letech posilovat především nový trh s virtuální realitou, čili headsety Oculus Rift a podobné, a tedy i proto byla opět zřízena samostatná grafická divize, která byla v posledních letech včleněna do jednoho celku společně s procesorovou divizí.

V rozhovoru s analytiky byla Lisa Su také velice sebevědomá a slibovala další růst své firmy na grafickém trhu i v dalších následujících čtvrtletích. Vedle toho sdělila onu důležitou věc, že "uvidíme, jak AMD v příštích kvartálech obmění celé své portfolio (grafických čipů)". Je tedy možné, že všechny nové grafické karty chystané na příští rok budou vyráběny procesem FinFET, i když na to nelze spoléhat. Stále zůstává otázka, zda AMD použije 16nm technologii TSMC nebo 14nm firem GlobalFoundries/Samsung. To by ale mělo brzy vyjít najevo, přičemž by bylo logické předpokládat, že 16nm proces bude stejně jako u NVIDIE použit na výrobu nových GPU a 14nm budou nová CPU s architekturou Zen.

AMD také mluví o 3. generaci GCN, což je trošku zavádějící. Existují totiž tři známé verze GCN, a to GCN 1.0 (HD 7000), GCN 1.1 (R9 290), GCN 1.2 (R9 285, R9 380, R9 Fury X, R9 Fury a R9 Nano). Dle AMD ale zatím dorazily na trh jen dvě generace GCN, čili ta třetí v podobě Arctic Islands má být nová a zatím bývá označována jako GCN 2.0.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře