www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Bristol Ridge A12-9800 s BOX chladičem přetaktován na 4,8 GHz

AMD Bristol Ridge A12-9800 s BOX chladičem přetaktován na 4,8 GHz
, , aktualita
Jistý Korejec už vyzkoušel, co zvládne nejnovější král APU firmy AMD, model A12-9800 generace Bristol Ridge. Ten se mu povedlo s využitím originálního chladiče AMD Wraith přetaktovat na slušných 4,8 GHz.reklama
Nedávno se na webu objevily první testy APU A12-9800, které bohužel ještě nepřinesly výsledky týkající se výkonu integrovaného GPU. To může přitom zužitkovat podstatně vyšší takt i rychlejší paměti DDR4, ale na druhou stranu jde stále o 512shaderovou grafiku. Nyní se ale podíváme na něco jiného, a sice na přetaktování. Je důležité uvést i to, že A12-9800 je na rozdíl od předchozích top modelů generace Kaveri a Godavari pouze 65W procesor, přičemž jeho GPU by mělo být rychlejší a CPU přinejmenším srovnatelné. Když si uvědomíme, že jde stále o 28nm čip, tak jde od firmy AMD o slušný pokrok v rámci optimalizace. Nicméně nyní se už můžeme těšit na 14nm APU, která by již konečně měla přinést větší pokrok ve výkonu, a to jak CPU, tak GPU. Společnost AMD byla v posledních letech zastíněna Intelem, jehož řada výkonných iGPU Iris už grafický výkon APU překonala. Klíčem k tomu je ale především paměť, která se stala pro APU úzkým hrdlem a ani DDR4 to nemohou zachránit. Bude třeba jiná technologie a ideálně pak HBM nebo podobná.

Nyní se tedy podíváme na to, jak se vedlo přetaktování APU A12-9800 s chladičem AMD Wraith. Ten má klasický design, ale je mnohem mohutnější než starší BOXované chladiče firmy AMD a také je přímo prošpikován trubicemi heatpipe. Se 65W procesorem si tak velice snadno poradí, ale co když jej zkusíme přetaktovat z výchozích 3,8 až 4,2 GHz?

Jistý Korejec pod přezdívkou NAMEGT zveřejnil výsledky své snahy na serveru HWBOT.org. Podařilo se mu své APU přetaktovat na slušných 4,8 GHz při napětí 1,325 V, přičemž využil jistou základní desku Asus Octopus, která ještě ani nebyla představena. Ta využívá čipovou sadu AMD B350 a k tom 8 GB paměti DDR4. Můžeme se tak těšit na dobrý přetaktovací potenciál nových APU od firmy AMD, ale na druhou stranu jde stále o čipy, jejichž grafický výkon už není ani uspokojivý.

AMD prý chce vyslat novou generaci Bristol Ridge pro socket AM4 až na začátku příštího roku po boku 14nm Summit Ridge (Zen), ale uvidíme, zda to nakonec nebude dříve. Dnes jsme se mimochodem dozvěděli, že společnost AMD oficiálně představí notebookové i desktopové Bristol Ridge dnes 3. října odpoledne našeho času.

Zdroj: PCGamesHardware.de
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů