www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Bristol Ridge slibují 150% výkonu generace Kaveri

AMD Bristol Ridge slibují 150% výkonu generace Kaveri
, , aktualita
Není žádné tajemství, že AMD na Computexu přinejmenším poodhalí 7. generaci svých APU, která by měla být poslední 28nm a založená na architektuře Bulldozer. I přesto ale firma slibuje, že oproti Kaveri se dočkáme až 50 % výkonu navíc.reklama
Společnosti AMD v posledních letech nezbylo, než se snažit vymačkat z 28nm výrobního procesu maximum, neboť nic jiného pro její APU a GPU nebylo k dispozici. To samé ostatně musela dělat i NVIDIA, které se povedlo přinést na trh pozoruhodně efektivní generaci Maxwell, která umožnila poprvé dostat desktopové GPU i do notebooků. Nyní se ale na nás chystají APU generace Bristol Ridge, což je již sedmá v pořadí, která poprvé využije paměti DDR4 a také procesorovou patici AM4, pro niž budou určeny i první 14nm procesory generace Zen. Desktopové verze také jako první představí procesorová jádra Excavator, neboť na desktopech jsme se naposled setkali s APU Kaveri (5. generace), zatímco Carrizo (6. generace s Excavatory) je k dispozici pouze v mobilní podobě.

Nyní se již na web dostaly první slidy z prezentace firmy AMD týkající se Bristol Ridge, dle nichž budou tato APU oficiálně uvedena na trh v době Computexu, takže již za několik dní. Zajímavý je především druhý obrázek, kde se dočteme o 50% navýšení výkonu oproti Kaveri. Právě v desktopovém světě je to ještě zajímavější vzhledem k tomu, že v něm Carrizo neznáme, a tak jde opravdu o 50% skok, alespoň dle slibů firmy AMD. To se pochopitelně týká pouze procesorových jader a jejich výpočetní síly měřené v renderovacím Cinebench R15.

Mnoho uživatelů ale bude zajímat spíše výkon iGPU Radeon, který již v posledních letech začal za Intelem pokulhávat. Srovnáváme zde ale APU především s GPU Intel Iris Pro, které nejsou nikdy součástí procesorů, jež by mohly desktopovým APU konkurovat cenou. Zde bychom mohli očekávat nějakých 20 procent výkonu navíc oproti Carrizu. Pak AMD ještě využilo pro srovnání procesor Core i7-6500U, jenž je vybaven iGPU řady HD Graphics 520. Jde o řešení s výkonem cca 400 GFLOPS a dle grafu s výkonem ve 3DMarku by tak Bristol Ridge mohly být ve hrách o polovinu rychlejší. Ani pak ale s největší pravděpodobností nedosáhnou na výkon nejlepších iGPU od Intelu.

Server wccftech přinesl informace zatím o šesti nových APU pro socket AM4, jež mají být všechna kupodivu ocejchována buď 65W nebo 35W TDP. Ještě Kaveri byly k dispozici i v 95W verzích jako nejvýkonnější modely, ale nakonec není vyloučeno, že se jich nakonec také nedočkáme.

Ten nejlepší model má být vybaven jako obvykle dvěma dvoujádrovými moduly na taktu 3,7 až 4,2 GHz, dále 2 MB L2 cache (L3 tu není žádná) a pak 512 Stream procesory v grafice Radeon R7. Pro porovnání, model A10-7890K z generace Kaveri (či Kaveri Refresh aka Godavari), má takt CPU jader 4,1 až 4,3 GHz a grafiku se stejným počtem shaderů. Podivný je tu údaj o pouhých 2 MB L2 cache, neboť takový objem mají ty lepší Kaveri na jedno dvoujádro, takže celkově 4 MB. Nejspíše tomu tak ale bude i zde, i když zdroj mluví jinak. Výhodou pro Bristol Ridge bude použití 2400MHz pamětí DDR3 oproti 2133MHz DDR3, což poskytne především integrovanému GPU vyšší datovou propustnost, kterou tak moc potřebuje.

Po Bristol Ridge už mají následovat Raven Ridge, první APU založená na 14nm architektuře Zen a nejspíš 4. generaci GCN.


Označení
Radeon
TDP
Výpočetní jednotky
CPU jádra
Max/výchozí takt CPU
L2 Cache
CU / počet shaderů
?
R7
65W
12
4
4,2 GHz / 3,7 GHz
2 MB
8 / 512
?
R7
35W
12
4
3,8 GHz / 2,9 GHz
2 MB
8 / 512
?
R7
65W
10
4
3,8 GHz / 3,5 GHz
2 MB
6 / 384
?
R7
35W
10
4
3,5 GHz / 2,8 GHz
2 MB
6 / 384
?
R5
65W
6
2
3,8 GHz / 3,5 GHz
1 MB
4 / 256
?
R5
35W
6
2
3,4 GHz / 3,0 GHz
1 MB
4 / 256


Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  2 komentáře
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů