www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD čelí žalobě kvůli počtu jader v Bulldozerech

AMD čelí žalobě kvůli počtu jader v Bulldozerech
, , aktualita
Jistý Tony Dickey obžaloval u kalifornského soudu společnost AMD na základě toho, že měla veřejnost záměrně špatně informovat o počtu procesorových jader v procesorech Bulldozer a jejich nástupcích. Co z toho tedy kouká?reklama
Tony Dickey zastupuje sebe jako zákazníka a přidat se k němu mohou i další, kteří se budou cítit poškozeni. Žaloba byla podána 26. října u amerického okresního soudu v kalifornském San Jose a protistranou bude firma Advanced Micro Devices, Inc. Dickey se odkazuje na zákon Consumer Legal Remedies, který řeší mimo jiné také uvádění nepravdivých údajů v reklamních materiálech.
- diagram jednoho dvoujádrového modulu procesoru Bulldozer -


Je tedy naprosto zřejmé, o co jde. Když se podíváte na diagram Bulldozeru, respektive jednoho z jeho modulů, pak ten je obvykle prezentováj jako dvě procesorová jádra. Vidí jej tak i operační systém, ovšem ve skutečnosti nejde o dvě samostatná jádra, ale o modul se dvěma celočíselnými jednotkami, které sdílejí jednu FPU jednotku, L2 cache i dekódovací jednotku. AMD přitom na svých stránkách mluví o procesorech FX jako o "The industry's only 8-core desktop processor", což je problematické hned ze dvou důvodů. Jednak jde o FX vybavené maximálně čtyřmi dvoujádrovými moduly, tedy ne osmi samostatnými jádry a pak můžeme polemizovat o tom, jestli jde opravdu o "jediné desktopové osmijádrové procesory", když existují ještě Core i7 Extreme. Ty sice nepatří mezi běžné modely a mají vlastní platformu, ale jde stále o HEDT procesory (Hi-End DeskTop) a navíc mají opravdu až osm samostatných jader plus Hyperthreading.

Tony Dickey má tedy jasný postoj a říká, že procesory AMD FX jsou maximálně čtyřjádrové a ne osmijádrové, jak AMD inzeruje. Je velká otázka, zda má jeho obvinění šanci na úspěch. Dickey argumentuje, že procesory FX nejsou schopny zpracovávat současně osm instrukcí, a že AMD tak uvádí v omyl veřejnost, která o vnitřní struktuře procesorů FX nic netuší a věří, že si kupuje opravdu až osmijádrové procesory. Nicméně lze také říci, že jde především o celočíselné jednotky, o nichž se dá mluvit jako o jádrech a těch mají FX opravdu osm. Však staré procesory jako 386 SX ještě FPU ani neobsahovaly a to bylo k dispozici jako samostatný koprocesor.

Žalující strana zastupovaná právníky z Edelson PC (firma specializující se právě na tyto případy) požaduje, aby soud uložil AMD jednak pokutu a také aby bylo povinno uhradit škody i náklady na soudní při.

Zde můžeme připomenout také případ firmy NVIDIA týkající se její GeForce GTX 970, která nedokáže efektivně využít celou svou paměť. Přístup do posledních 512 MB z její 4GB paměti je totiž velice pomalý, což přináší problémy u her, kterým 3,5 GB nestačí. To NVIDIA jaksi zapomněla ve specifikacích uvést, čili by ji mohla rovněž čekat jedna žaloba.

Zdroj: LegalNewsOnline
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik