www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD doplňuje vyšší třídu o Radeon R9 280

AMD doplňuje vyšší třídu o Radeon R9 280
, , aktualita
Společnost AMD se rozhodla nabídnout novou kartu, která se zařadí mezi její výkonné modely. Jedná se o Radeon R9 280, jehož místo je mezi modely R9 280X a R9 270X. Nabídne nám jádro Tahiti Pro.reklama
Před necelým měsícem se objevily první zprávy o chystané kartě Radeon R9 280, jež se nyní potvrzují s tím, že karta má dorazit na trh ještě v tomto měsíci. Jedná se o trošku osekanou verzi karty Radeon R9 280X, přičemž je už z označení zřejmé, že nejde o kartu s nejnovějším čipem rodiny Hawaii, ale o starší Tahiti Pro. Čip se stejným označením byl využit u karty Radeon HD 7950, takže není překvapením, že tu máme stejný počet shaderů a vůbec celou konfiguraci GPU.

Konkrétně jde o 1792 shaderů, 112 texturovacích jednotek a 32 ROP, což je tedy stejné jako u Radeonu HD 7950. Radeon R9 280X však využívá čip Tahiti XT2, který nabídne 2048 shaderů, 128 TMU a stejný počet ROP. Co se týče taktů, pak nový Radeon R9 280 má v základu pracovat na 827 MHz a v turbo režimu až na 933 MHz, což můžeme opět srovnat s HD 7950, jehož frekvence jsou 850 až 925 MHz. Těžko říci, co je lepší, neboť to bude vždy záležet na tom, jak dobře turbo režim funguje.

Paměťový systém se nezměnil, takže tu máme 3 GB paměti GDDR5 pracující na 384bitové sběrnici a frekvenci 5 GHz. Datová propustnost je tedy stále 240 GB/s. Stejné zůstalo i TDP, a sice 250 W, čili to platí i pro výžadované přídavné napájení realizované pomocí 8pinového a 6pinového PCIe. Změnila se však pochopitelně cena, za níž se karta dostává na trh, takže zatímco Radeon HD 7950 Boost 3GB přišel s cenou 330 USD, Radeon R9 280 bude stát 279 USD. Bude tak o 20 dolarů levnější než Radeon R9 280X se 3 GB, jenž u nás stojí kolem 7200 Kč. Můžeme tedy očekávat cenu kolem 6800 Kč, což se dle prvních nabídek obchodů potvrzuje.

Dle AMD bude dostupnost nových Radeonů R9 280 v tomto týdnu ještě omezená a od 10. března se má situace zlepšit. A jako obvykle v závěsu za oficiálním představením firmy AMD následuje smršť novinek od partnerů této firmy, mezi něž patří Sapphire, VTX3D, MSI, PowerColor, Asus, Club3D

Zdroj: TZ AMD
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek