www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Fiji XT prý přijde na 849 dolarů

AMD Fiji XT prý přijde na 849 dolarů
, , aktualita
Toužebně očekávané Radeony s čipy Fiji XT by měly přijít na trh co nevidět, a tak se už řeší jejich cena. Oproti předchozím předpokladům, které doufaly v částku 799 dolarů, bude cena prý o 50 dolarů vyšší. Proč to?reklama
Grafické karty s čipy AMD Fiji XT přinesou jednu velkou novinku, a to dosud nenasazený typ paměti HBM (High Bandwidth Memory), které mají dle očekávání dosáhnout až 640 GB/s datové propustnosti. Pro srovnání, karty GeForce GTX 980 si musí vystačit s 224 GB/s a GeForce GTX TITAN X s 336 GB/s, čili je zde jasně patrný velmi velký skok, přičemž paměti HBM2 chystané na příští rok mají propustnost první generace rovnou zdvojnásobit.

Je tedy pravděpodobné, že tento pionýrský počin není pro AMD nijak levný, aby firma mohla nasadit nízkou cenu. Ale pokud se potvrdí předpoklady o výkonu čipu Fiji XT, ani nebude třeba. Nové hi-endové Radeony R9 300 s Fiji XT mají totiž snadno překonat právě GeForce GTX 980 (cena 550 - 600 USD) a spíše se přiblížit k výkonu karty TITAN X (doporučená cena 999 USD, reálná spíše 1049 USD). Je tedy logické, aby AMD zvolilo cenu, která se nebude blížit GeForce GTX 980, ale spíše právě TITANu X, ale na potvrzení těchto informací si musíme počkat.

Fiji XT je prý v některých testech schopno dokonce překonat GTX TITAN X, takže můžeme očekávat, že by novinka od AMD mohla být pro nejlepší GeForce dneška i vyrovnaným soupeřem. Pak by částka 849 USD rozhodně mluvila ve prospěch AMD, že by pozbyla důležitosti i předpokládaná nevýhoda v podstatně vyšší spotřebě.

Vypadá to také, že nejdříve se dočkáme karet s Fiji XT, které ponesou 4 GB paměti, a to někdy v polovině června (dle jiných zdrojů ale již 3. června na Computexu), a až někdy později se představí karty s 8 GB paměti (o tom ale panují pochyby). Na trhu nahradí dnešní hi-end firmy AMD v podobě karet Radeon R9 290X s čipy Hawaii, které by se však měly vrátit v podobě přeznačených karet, o čemž jsme mluvili včera.


Ikona Odkaz na databázi
AMD Fiji Flagship
AMD Radeon R9 290X
označení GPU
Fiji XT
Hawaii XT
GPU shadery
4096
2816
paměti
8GB Stacked HBM
4GB GDDR5
paměťová frekvence
1,25 GHz
5,0 GHz
paměťové rozhraní
4096 Wide IO
512bit GDDR5
datová propustnost pamětí
640 GB/S
320 GB/S
takt GPU
1,05 GHz
1 GHz
hrubý výkon GPU
8,5 TFLOP/s*
5,6 TFLOP/s
cena při uvedení na trh
?
$549
tabulka: WCCFtech

Zdroj: Fudzilla
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek