www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Fury lze odemknout na Fury X

AMD Fury lze odemknout na Fury X
, , aktualita
Odemykání deaktivovaných částí grafických čipů není nijak nová praxe a díky utilitě CUInfo je to možné také na zbrusu nových Radeonech s čipy Fiji. Mluvíme samozřejmě o těch slabších modelech Fury bez označení X, ale i o jiných modelech.reklama
Karty Radeon R9 Fury X již svým uživatelům nabízí maximální počet 4096 shaderů a 256 TMU, takže v jejich případě není co odemknout. To až u novějších R9 Fury, které mají 3584 shaderů a 224 TMU, přičemž stejnou konfiguraci by dle nejnovějších zpráv měly mít i chystané R9 Nano. Utilita CUInfo od tx12, člena komunity na fórech Overclock.net, má ale fungovat nejen na Fiji, ale také na čipech Hawaii a Tonga či případně jejich nových verzích Grenada a Antigua.

Odemykání deaktivovaných shaderů v grafických čipech známe tedy už řadu let, přičemž problém není v tom, že by šlo o nějak složitý proces. Jde o to, že v řadě případů měl výrobce k deaktivaci jistých částí GPU důvod, a to ten, že šlo o defektní části. Takový čip se pak jednoduše využije pro výrobu slabší karty a pokus o jeho odemčení pochopitelně skončí nezdarem. Jenže pokud počet částečných zmetků nestačí, musí se holt pro výrobu slabších karet využít i čipy bez defektu a právě v takovém případě máme šanci.

Utilita CUInfo sama vyzkouší GPU v systému a dle toho má určit, jaké CU (Compute Unit, sada 64 shaderů) jsou plně funkční a takové označí tečkou. Malým písmenem x jsou zase označeny ty, které jsou hardwarově uzamčené a písmenem o softwarově uzamčené. Právě ty softwarově uzamčené lze zase aktivovat úpravou BIOSu karty, zatímco v případě hardwarové deaktivace můžeme mít smůlu, pokud jsou některé části třeba rovnou odděleny laserem. K samotné úpravě BIOSu lze využít utilitu AtomTool, která vygeneruje nový BIOS pro grafickou kartu.
SE1 hw/sw: 00050000 / 00000000 [.............x.x]
SE2 hw/sw: 00030000 / 00000000 [..............xx]
SE3 hw/sw: 00030000 / 00000000 [..............xx]
SE4 hw/sw: 00030000 / 00000000 [..............xx]
56 of 64 CUs are active. HW locks: 8 (R/W) / SW locks: 0 (R/W).
8 CU's are disabled by HW lock, override is possible at your own risk.


Autor utility CUInfo přidává jeden příklad jejího výstupu. Dle tx12 se můžeme pokusit o odemknutí některých shaderů, pokud je alespoň jeden ze dvou sloupců ve výpisu napravo složen jen z písmen x. V tomto případě to platí pouze pro krajní sloupec, zatímco ten předposlední má nahoře tečku. Jestliže by to nebyl ani jeden, neměli bychom se o odemčení pokoušet, neboť je pravděpodobné, že v některých dalších je defekt. V takovém případě bychom mohli zažít horké chvilky při nápravě, přičemž základním předpokladem samozřejmě je záloha výchozího BIOSu.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře