www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Fury nepodporují HDMI 2.0

AMD Fury nepodporují HDMI 2.0
, , aktualita
Na povrch vyplula jedna nepříjemná skutečnost, která už se na zpravodajských serverech bere za hotovou věc. Jde o to, že nové karty AMD Fury s čipy Fiji nepodporují rozhraní HDMI 2.0, což není dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí hrát na televizorech.reklama
Jde tedy o to, že grafické karty AMD Radeon R9 Fury jsou určeny pro hraní ve vyšších rozlišeních, a především tedy 4K. Pro hraní na zobrazovadlu s rozlišením Full HD nám totiž bude stačit daleko slabší grafika z nabídky Radeonů R9 300 nebo i R9 200, na to nepotřebujeme Fiji. Televizory s vysokým rozlišením ale využívají moderní rozhraní HDMI 2.0 a obecně na nich nenajdeme DisplayPort 1.2a.

Vypadá to tedy, že při propojení karet AMD Fury s televizorem s rozlišením 4K budeme muset využít rozhraní HDMI 1.4a, a to nedokáže nabídnout dostatečnou propustnost pro zobrazení 60 snímků za sekundu ve 4K, ale pouze 30. Zde je tedy třeba upřesnit, o jakém rozlišení to vůbec mluvíme. Ve světě PC se jako 4K (4096 x 2160) totiž běžně označuje i Ultra HD (3840 x 2160) a zatímco HDMI 1.4a je schopno v opravdovém 4K nabídnout pouze 24 snímků za sekundu, v Ultra HD je to naštěstí až 30.

Zbývá ještě, aby AMD oficiálně potvrdilo (i když to ani nebude vzhledem ke zdroji této zprávy nutné), že Radeon R9 Fury včetně chystaných modelů jako R9 Nano a počítače Project Quantum nepodporují HDMI 2.0. V takovém případě by ale šlo o velké minus, však právě tyto dva produkty mají být využity především v obývacích pokojích. AMD se ale může v tomto případě spoléhat na funkci Virtual Super Resolution (VSR), která obraz počítá ve 4K a pak jej zmenší do nižšího rozlišení, třeba Full HD a dle vyjádření firmy má mít takový obraz velmi blízko právě k originálu ve 4K, čili je detailní a především s vyhlazenými hranami. Při bližším zkoumání tedy asi ne, ale v herním zápalu a pár metrů před obrazovkou to může být opravdu jedno.

AMD Radeon R9 Nano vypadá jako velice zajímavá karta, neboť výrobce uvádí, že karta potřebuje pouze jeden 8pinový konektor PCIe pro dodatečné napájení, takže maximální spotřeba karty bude 175 W.

To znamená, že karta si vystačí s menším chladičem s jedním ventilátorem, přičemž uvnitř se bude pro lepší rozvod tepla využívat výparníková komora. Výkon R9 Nano přitom bude vyšší než u karty Radeon R9 290X (TDP 275 W), což znamená, že můžeme mluvit o dvojnásobné efektivitě, čili dvojnásobném výkonu na watt. A to je opravdu pozoruhodné, přičemž se můžeme ptát, jak toho AMD dosáhlo, zda tedy pouze optimalizacemi stávajícího výrobního procesu společně s využitím pamětí HBM, nebo za tím stojí ještě něco jiného. To uvidíme někdy v létě, kdy má R9 Nano dorazit na trh a začít konkurovat nejspíše kartě GeForce GTX 970.

Zdroj: Guru3D
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek