www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD i NVIDIA si u TSMC objednaly 16nm čipy

AMD i NVIDIA si u TSMC objednaly 16nm čipy
, , aktualita
Společnosti AMD a NVIDIA využijí toho, že TSMC už může ve velkém vyrábět čipy pomocí svého 16nm procesu FinFET a objednají si výrobu nových čipů. Otázka je, v jakých koncových produktech se nakonec uplatní.reklama
Příznivci pokroku by zajisté rádi, kdyby společnosti AMD a NVIDIA využily spíše lepší 14nm proces FinFET firmy Samsung a GlobalFoundries, ale to se nevylučuje s tím, že mohou využít také 16nm FinFET firmy TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.). Ta měla s jeho nástupem potíže a ve výsledku jde také o ne tak dobrý proces jako 14nm od Samsungu a ve skutečnosti jsou prvky jím tvořené stejně velké jako v případě 20nm. I to je důvod, proč TSMC ztratilo důležité zákazniky, společnosti Apple a Qualcomm. Ty ale pochopitelně měly zájem o výrobu nízkospotřebových mobilních čipů, zatímco v případě AMD a NVIDIE půjde asi o něco jiného.

AMD má prý v plánu využít 14nm FinFET od Samsungu a GlobalFoundries a právě také 16nm FinFET od TSMC, a to pro výrobu čipů, které se objeví v produktech chystaných pro příští rok. Mluví se o tom, že 14nm proces bude použit pro výrobu nových procesorů, zatímco 16nm pro nové grafické čipy, a tedy i chystanou vlajkovou loď, GPU Greenland.

NVIDIA zařadila už minulý rok firmu Samsung na seznam svých smluvních výrobců čipů, ale prý stejně jako AMD využije pro výrobu příští generace grafických čipů výrobní kapacity firmy TSMC. Jde tedy o architekturu Pascal a její hlavní novinku, GP100. Vedle těchto dvou firem si své čipy u TSMC nechává vyrábět například Apple, Avago, Broadcom, HiSilicon Technologies, LG Electronics, MediaTek nebo Xilinx. Pro výrobu čipů A9 ale Apple přeběhl k Samsungu stejně jako Qualcomm, který využil 14nm proces pro své čipy Snapdragon 820.

Zdroj: Digitimes
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek