www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Mantle je tu a nabízí vyšší výkon GPU i APU

AMD Mantle je tu a nabízí vyšší výkon GPU i APU
, , aktualita
AMD dnes oficiálně vypustilo do světa vlastní API Mantle, které má na systémech Windows konkurovat standardnímu DirectX. Slíben je nám především vyšší výkon u her s podporou Mantle, jichž tedy zatím není moc k dispozici, ovšem to se snad časem zlepší.reklama
Společnost AMD ohlásila své API Mantle již při prvním oficiálním představení grafické karty Radeon R9 290X. A v dalších týdnech jsme se o Mantle postupně dozvídali podrobnější informace. Nyní již víme, že jde o konkurenční API pro DirectX, které má dle AMD lépe využívat dostupných zdrojů grafických čipů.
THIEF


Abyste mohli využít nový Mantle, musíte mít k dispozici příslušný hardware (grafiku architektury GCN) a ovladače AMD Catalyst 14.1 beta (či novější), které budou na uvedeném odkazu dostupné pro širokou veřejnost ještě během dnešního dne. AMD své API vyvíjelo po dobu dvou let ve spolupráci s herními vývojáři, jako je například Johan Andersson a jeho tým DICE, Dan Baker a Tim Kipp z Oxide Games a také celý tým ze Square-Enix vyvíjející nového THIEF.

Mantle si budete moci ihned vyzkoušet na hrách Battlefield 4 či StarSwarm. Pro Battlefield 4 budete potřebovat patch a demo hry StarSwarm s podporou Mantle má být na Steamu k dispozici dnes v 9 hodin večer. A co můžeme očekávat?

Dle AMD má být nárůst v počtu snímků za sekudu ve hře Battlefield 4 v průměru 13,3 % v rozlišení 1080p a 11,4 % v 1600p, což bylo testováno na grafických kartách Radeon R9 290X a 260X. Ve hře StarSwarm to má být dokonce 115,7% nárůst v 1080p a 75,2% v rozlišení 1600p na stejném hardwaru. Catalyst 14.1 jsou také dle AMD první ovladače s podporou architektury HSA, kterou využívají nová APU Kaveri (test). To se má odrazit v ještě větším výkonu při využití CPU a GPU, a to třeba v Libre Office nebo Corel AfterShot Pro,

Dále si pro nás AMD připravilo i seznam známých zádrhelů a potíží. Především jde o to, že Mantle prozatím nebude na kartách Radeon HD 7000 a 8000, stejně jako na nových R9 280X a R9 270X dosahovat optimálního výkonu. Na to se má firma zaměřit u příštích verzích ovladačů Catalyst. StarSwarm také zatím nepodporuje CrossFire ani Eyefinity a na Battlefield 4 se můžete na systémech s více GPU setkat se sekáním nebo problémy se stabilitou. Mantle také zatím nepodporuje notebooky s technologiemi AMD Enduro nebo PowerXpress.

A nakonec se podíváme na testy provedené přímo týmem DICE, čili výrobcem hry Battlefield 4. Ta ukázala vždy dva screenshoty pohromadě, na nichž se v horním rohu ukazuje aktuální framerate - nahoře na DirectX a dole na Mantle.

DICE provedli celkem tři testy, a to s nízko, středně a vysoce výkonným hardwarem. Šlo o APU AMD A10-7850K s integrovanou grafikou (1280 x 720), kdy měl Mantle poskytnout asi o 14 % vyšší výkon. Mainstream představoval AMD FX-8350 s grafikou Radeon HD 7970 (1920 x 1080, 1x MSAA a nastavení Ultra) a v něm byl Mantle lepší o 26 procent. Nakonec tu byl systém s Core i7-3960X a dva Radeony R9 290X v CrossFire (1920 x 1080, 4x MSAA, Ultra) a zde Mantle vykázal velmi slušných 58 % výkonu navíc.

Zdroj: TZ AMD
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta
Frontier Developments si pro nedočkavé vesmírné piloty připravili Elite Dangerous: Horizons Beta Upgrade Pass. Už nyní se tak můžeme podívat na to, co nabídne aktualizace 2.2 - Guardians. Ale nebude to zadarmo.
Včera,  aktualita, Jan Vítek