www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Merlin Falcon: přichází SoC s podporou DDR4

AMD Merlin Falcon: přichází SoC s podporou DDR4
, , aktualita
Společnost AMD oficiálně uvedla na trh novou rodinu SoC založenou na jádrech Excavator, která jako první platforma této firmy podporuje paměti DDR4. Merlin Falcon mají navazovat na rodinu Carrizo, a tak je zřejmé, že půjde o tzv. embedded systémy.reklama
Všechna nová SoC rodiny AMD Merlin Falcon tak patří do R-Series a konkrétně se jedná o pět modelů: RX-421BD, RX-418GD, RX-216GD, RX-421ND a RX-216TD. AMD se o Merlin Falcon zmínila na svých roadmapách ukazujících vývoj mezi lety 2014 a 2016, ovšem od té doby se řada věcí změnila, ale ne v případě těchto nových SoC. Ta tak přichází včas, takže se podívejme, co nabídnou.

Už bylo uvedeno, že podporují paměti DDR4, což je mezi procesory (APU, SoC) od AMD naprostá novinka (zpětně ale podporují i DDR3). Obsahují také jádra Excavator, čili poslední variaci na Bulldozery, po nichž už bude následovat Zen. Těchto jader mají až čtyři se 2 MB sdílené L2 cache. Dále tu máme architekturu HSA 1.0 a třetí generaci grafické architektury GCN, což je tedy na úrovni nejnovějších desktopových Fiji a Tonga. Čipová sada je plně integrovaná a nabízí rozhraní SATA, SD Card, SPI, čtyři až osm USB 2.0 a čtyři USB 3.0 plus maximálně tři obrazové výstupy (DP 1.2, HDMI 2.0, DVI) a až osm linek PCI Express 3.0. Novinka je pak rozhraní eDP 1.4.

Díky integraci čipsetu (PCH) do APU tedy vzniklo SoC, které je oproti APU Bald Eagle a čipsetu Bolton o 30 procent menší a nepotřebuje tak moc složité PCB. Celé SoC Merlin Falcon tak má jen 37 x 29 mm, což se v embedded sektoru bude velice hodit.

Všechny nové čipy mají konfigurovatelné TDP v rozmezí 12 až 35 W a liší se v počtu jader, taktech a výkonu grafického čipu, který může mít až 8 CU, čili dokonce až 512 shaderů na 800 MHz. Dva modely nemají žádný grafický čip a pak se připravuje ještě jisté iTemp APU, které bude určeno pro extrémní podmínky s teplotami od -40 °C do 105 °C. Jinak je standardem 0 až 90 °C.

Na 35W spotřebu jde tedy o velice zajímavou výbavu a bylo by zajímavé tyto čipy porovnat s dnešní desktopovou generací Kaveri.

Zdroj: TZ AMD
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek