www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD nastínilo svou strategii pro příštích pět let

AMD nastínilo svou strategii pro příštích pět let
, , aktualita
Společnost AMD se nyní nachází ve složité pozici a všechny jeho příznivce zajímá především to, jak z ní hodlá vybruslit a jakou strategii využije pro nejbližší období. Přesně o tom zástupci firmy mluvili na akci PC Cluster Consortium.reklama
Událost PC Cluster Consortium proběhla již 20. února v japonské Osace, ovšem trvalo to až do posledních březnových dní, než informace prosákly až do anglicky píšících médií. Prezentaci firmy AMD si vzal na bedra Junji Hayashi, který se stará o prodeje produktů AMD v Japonsku.

Junji Hayashi představil stručné roadmapy firmy AMD, z nichž na internet unikly dva ne zrovna ostré obrázky. První se týká vývoje GPU a APU, přičemž z časové osy můžeme vyčíst, že AMD i pro tento rok počítá s architekturou čipů Hawaii, které až v příštím roce má nahradit nová generace. Tato roadmap se prý má týkat spíše podnikových produktů, mezi něž patří grafické karty řady FirePro a procesory Opteron a jejich potenciální spojení v jeden čip (APU). FirePro a grafická jádra v APU jsou ale pochopitelně založeny na stejných architekturách jako herní Radeony a otázka je, jak do toho spadají očekávané výkonné Radeony R9 3xx, které by měly nabídnout velmi slušný výkon s využitím výkonných pamětí HBM první generace. Tyto produkty ale mají vlastní roadmap.

Co se týče dalších generací GPU, o nich prezentace neudává vůbec žádné informace, stejně jako o budoucích APU. Tedy snad až na to, že v roce 2018 mají nastoupit APU s výkonem několika TFLOPS. AMD chce tedy pokračovat s obměňováním architektur APU po dvou letech.

Z druhého obrázku můžeme vyluštit, že AMD hodlá pokračovat s vývojem serverových CPU Opteron i desktopových APU, jejichž aktuální generace má název Kaveri. Příští generace má navíc přinést spojení grafických čipů a serverových procesorů do jednoho APU, které bude určeno pro HPC (High Performance Computing).

Tato APU mají být opravdu výkonná i poměrně žravá s maximální spotřebou mezi 200 a 300 W. Jeho grafické jádro tak bude pochopitelně sloužit pro GPGPU aplikace a výpočty. AMD se dosud ani nepokoušelo taková APU vyrábět, a to prostě kvůli tomu, že pro ně nebyly k dispozici vhodné paměti. To se ale s nástupem HBM mění, přičemž od jejich druhé generace se očekává, že bude devětkrát rychlejší než dnešní paměti GDDR5 a v porovnání s DDR3 to je dokonce 128násobný výkon.

Firma tedy ukázala, že pracuje na nových technologiích, ale zatím nezveřejnila ani jejich kódová označení. Z jiného zdroje se ale můžeme dozvědět, že nová rodina GPU postavených na 16nm FinFET procesu dostala označení Arctic Islands. Určitě ale nejde o Radeony Rx 300 ale o čipy, které si AMD chystá na příští rok. Ten by měl být s ohledem na nové technologie a pokrok v jejich výkonu velmi zajímavý a my se můžeme těšit na to, že AMD zveřejní další informace (a nejlépe nové roadmapy) na Financial Analyst Day v květnu.

Zdroj: WCCFTech
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře