www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Polaris: objevilo se GPU velké 232 mm čtverečných, co to značí?

AMD Polaris: objevilo se GPU velké 232 mm čtverečných, co to značí?
, , aktualita
Profil jednoho inženýra na LinkedIn ukázal, že pracuje na 14nm grafickém čipu vyráběném firmami Globalfoundries a Samsung, který zabírá plochu 232 milimetrů čtverečných. Jde tedy evidentně o jeden z chystaných Polaris.reklama
AMD Polaris představuje chystanou generaci 14nm grafických čipů, která slibuje výrazný výkonnostní skok oproti starým 28nm GPU. Po několika letech tedy nastupuje v případě GPU nová výrobní technologie, kvůli čemuž se objevila i řada otázek, které se týkají především výkonu, efektivity a ceny.

Jurgen Hao má na svém profilu rozepsánu svou pracovní historii, kde je jako project F označeno samostatné GPU (dGPU) vyráběné procesem 14LPP vyvinutým firmou Samsung a používaným i v Globalfoundries. Toto GPU má mít velikost 232 mm2, takže by se mohlo jednat o budoucí mainstream generace Polaris. A dle všeho by tento mainstream měl mít svým výkonem blízko dnešnímu hi-endu.

Tuto informaci si můžeme dát i do souvislosti s tím, že AMD chce nabídnout v rámci nové generace grafických karet modely, jež by umožnily VR hraní i na podstatně levnějším hardwaru. A právě zmíněné GPU by se mohlo stát základem takových karet, neboť samo o sobě není o moc větší než takový 28nm Trinidad XT (Pitcairn XT) na kartách řady Radeon R9 370X. Ty tedy na našem trhu nenajdeme a co se týče o stupeň nižších R7 370, jde o modely s cenou pod 4000 Kč s daní.

Jakému GPU z dnešní generace by tedy měl Polaris s velikostí 232 mm2 výkonnostně odpovídat? Nelze počítat prostě s tím, že půjde o 14nm čip, takže v porovnání s 28nm bude mít dvojnásobnou efektivitu, a tedy stejný výkon jako 464mm2 28nm GPU (tím by se dostal na úroveň R9 390X). Ono by to mohlo být ještě lepší, neboť AMD slibuje i vyšší efektivitu a ze starého vyjádření šéfa radeonové divize vyplývá až 2,5x efektivita: "Polaris is 2.5 times brighter today than when Ptolemy observed it in 169 A.D". Tím bychom se dostali dokonce až k dnešním nejlepším GPU od AMD, tedy Fiji XT. To ale samozřejmě pouze za předpokladu, že by 14nm architektura Polaris skutečně byla 2,5x efektivnější než dnešní generace. Vedle toho už vůbec nelze odhadnout, o jaký čip se vůbec jedná a jaké bude mít zaměření či použití. Může jít o desktopové GPU, mobilní GPU nebo něco, co se nakonec ani nedostane na trh.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek