www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD potvrzuje sjednocení socketů, bude pouze AM4

AMD potvrzuje sjednocení socketů, bude pouze AM4
, , aktualita
Společnost AMD v rozhovoru pro PC World oficiálně potvrdila, že její tři současné sockety postupně skončí a nahradí je jediný, chystaný AM4. V tom budou pracovat výkonnější i slabší APU a klasické procesory.reklama
V současné době má AMD na trhu desky se třemi aktuálními paticemi. Je to jednak AM3+ pro procesory AMD FX, pak FM2+ pro APU a nakonec nejnovější AM1 pro úsporná APU Kabini. Firma se je ale chystá postupně poslat do důchodu a nahradí je socketem, který bude jako jediný určen pro její desktopové procesory x86. V nejbližší době to tak budou Bristol Ridge, stále 28nm APU, jejichž příchod odstartuje i nástup socketu AM4. My ale budeme čekat především na nástupce dnešních AMD FX "Summit Ridge", jež jako první dostanou 14nm jádra architektury Zen.

Toto všechno pak potvrzuje i jeden obrázek z prezentace AMD, z nějž stejně jako z jiných dostupných zdrojů se ale zatím nedozvíme, kolik bude existovat různých verzí čipových sad. Zatím známe jen jejich souhrnné označení Promontory, v čemž můžeme vidět narážku na Promontory Summit, kde se setkaly první železniční dráhy společně protínající Spojené státy. Ale to jen na okraj.

Nicméně i tak je zřejmé, že AMD svou nabídku značně zjednoduší. Firma také již dříve potvrdila, že její první procesory s architekturou Zen dorazí na trh ještě v tomto roce, a to někdy v posledním čtvrtletí. Ještě tedy neklepají na dveře, ale ještě předtím se můžeme těšit na neméně zásadní produkty, a to nové grafické čipy vyráběné taktéž 14nm procesem, jež nedávno dostaly nové označení: AMD Polaris.

A ještě dříve než Polaris mají přijít na trh APU Bristol Ridge a Stoney Ridge, tedy jednak výkonnější mainstreamová APU s podporou DDR4, TDP až 95 W a aktuální generací procesorových jader Excavator a pak slabá APU, jež ale pravděpodobně nebudou určena pro žádný socket a přijdou v pouzdře FP4. Mělo by ale jít už o poslední procesory AMD, které v sobě ponesou odkaz architektury Bulldozer. APU vyráběná 14nm procesem s CPU Zen budou až Raven Ridge chystaná na rok 2017.


Ikona Odkaz na databáziAMD Summit RidgeAMD Bristol RidgeAMD FX "8000 Series"AMD A-Series "7000/8000-Series"
Produktvýkonné desktopové procesory FXmainstramová desktopová i mobilní APUvýkonné desktopové procesory FXmainstreamová APU "Kaveri/Godavari"
Architekturax86 Zenx86 Excavatorx86 Bulldozer/Piledriverx86 Steamroller
Proces14nm28nm32nm28nm
Max. počet jader8484
Architektura GPUNoneNext Gen GCNNoneSea Islands GCN
Max. TDP95 W95 W125-220 W95 W
SocketAM4AM4/FP4AM3+FM2+
South BridgePromontoryPromontory/SOCSB950A78/A88X
North Bridgeintegrovanýintegrovaný990FXintegrovaný
PamětiDDR4DDR3/DDR4DDR3DDR3
Příchod na trh2. pol. 20161. pol. 20162011-20142013-2015


Zdroj: PC World
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře