www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD připravuje řešení propojující mobilní počítače a desktopové grafiky

AMD připravuje řešení propojující mobilní počítače a desktopové grafiky
, , aktualita
Společnost AMD se chystá prosazovat standardizované řešení, díky němuž budou moci uživatelé mobilních počítačů přijít domů a napojit si je na modul s desktopovou grafikou. Co přesně si tedy AMD chystá?reklama
Myšlenka propojit notebook s desktopovou grafickou kartou není nijak nová a už také byla v řadě případů realizována. My jsme si třeba vyzkoušeli notebook MSI GS30, který takové řešení nabízí s využitím GeForce GTX 970, ovšem využívá k tomu vlastní rozhraní, které lze využít jen a pouze mezi ním a příslušnou dokovací stanicí. Vedle toho by bylo možné využít třeba rozhraní Thunderbolt, ovšem to je píseček Intelu a na ten AMD se svými snahami o vytvoření vlastního standardu nemůže. Musí tedy přijít s něčím jiným.

Je naprosto jasné, že základem pro takovéto řešení se stane rozhraní PCI Express, které je ostatně zahrnuto také v Thunderboltu. AMD ale zatím nezveřejnilo podrobnosti o svém řešení, ale už ukázalo prototyp hotového produktu, jenž obsahuje moderní Radeon (vypadá to na model R9 Nano). Vedle toho je na fotografii vidět ještě čtveřice portů USB, RJ-45 pro Ethernet, USB typu C a napájecí konektor, neboť je jasné, že takovéto zařízení bude potřebovat vlastní zdroj.

Obrázek zveřejnil Robert Hallock z AMD, dle nějž na trhu existuje prostor pro takovéto řešení. Jde o to, že lidé mají zájem o tenké notebooky, ovšem na nich si toho moc nezahrají. Pak už ale nebudou muset investovat do dalšího počítače a namísto něj využijí pouze modul se samostatnou grafikou, který bude také sloužit jako dokovací stanice, na niž budou napojeny příslušné periferie, monitor a domácí síť. Samotný notebook bychom tak pouze připojili jedním kabelem a nechali zaklapnutý ležet opodál. Opět, nejde o nic nového, ale také to není nic obvyklého. AMD chce takové řešení rozšiřovat pomocí nového standardu, který zde chyběl. Je jasné, že musí jít o dlouhodobě podporovaný standard, aby mělo pořízení takového řešení smysl. Samozřejmou výhodou totiž je možnost pozdější výměny grafické karty za lepší model.

Jde tedy právě o onu standardizaci, kterou řešení jako Alienware Graphics Amplifier a MSI Gaming Dock postrádají a výměna notebooku za jiný znamená, že nám bude celý modul s externí grafikou k ničemu. AMD ale bude muset nějak přesvědčit výrobce notebooků, aby jeho řešení přijali. Znamenat to bude pravděpodobně "pouze" zahrnutí speciálního konektoru s linkami PCI Express, jenomže vzhledem k nadvládě Intelu to nemusí být zrovna snadný úkol. Nicméně nikdo neříká, že by se takové řešení mělo objevit přes noc.

Zdroj: Robert Hallock
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR
Na zatím nepříliš mohutnou VR vlnu se nyní snaží naskočit také společnost NZXT, která představila počítačovou skříň S340 Elite. Ta je upravena tak, abychom si na ni mohli pohodlně pověsit VR headset a také jej měli kam připojit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7 Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7
Mobilní divize Samsungu má akutálně velký problém s vybuchujícími bateriemi Note 7, ovšem nyní jde i o pračky vyrobené mezi lety 2011 a 2016, které mohou představovat přinejmenším stejné riziko pro blízké osoby.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
GeForce GTX 1080 Ti přijde s 10,8 TFLOPS a 12 GB paměti GeForce GTX 1080 Ti přijde s 10,8 TFLOPS a 12 GB paměti
Už po nástupu pascalové karty TITAN X bylo jasné, že si NVIDIA někdy přichystá také její čistě herní verzi, kterou už můžeme označit za GeForce GTX 1080 Ti. Ta má dle aktuálních informací nastoupit v lednu vybavená GPU GP102.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala,  3 komentáře
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek