www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD prý jedná s Intelem o licencování GPU technologií

AMD prý jedná s Intelem o licencování GPU technologií
, , aktualita
Agentura Bloomberg přinesla zprávu, dle níž společnost AMD jedná s Intelem o tom, že by mu mohla licencovat své technologie týkající se GPU. Pokud je tomu tak, pak dohoda ještě zcela jistě není na světě, ale pro AMD by mohla být velice zajímavá.reklama
AMD je v aktuální době ve složité finanční situaci. V posledním roce firma zaznamenala 28% pokles tržeb, drží jen cca pětinu trhu se samostatnými grafickými kartami a na trhu s procesory je na tom ještě daleko hůře. Je tedy jasné, že AMD musí hledat cesty k penězům a mohla by k tomu využít své bohaté patentové portfolio. Ostatně něco podobného už provedla NVIDIA, která bude mít ještě celý rok v platnosti dohodu s Intelem, jemuž bude licencovat své technologie. Tato dohoda má pro NVIDII celkovou hodnotu 1,5 miliardy a v každém kvartálu má díky ní příjem 67 milionů dolarů. To je tedy celkem slušný bonus vzhledem k tomu, že NVIDIA měla v posledním roce čistý zisk 614 milionů.

Pro AMD by tedy podobná dohoda s Intelem mohla být velice zásadní, aby firma zvládla financovat další výzkum a vývoj nových produktů. Nelze si také nevšimnout toho, že Intel se rozhodl podpořit novou technologii AMD XConnect na svém novém NUC Skull Canyon. Stav rozhovorů mezi oběma stranami ale není známý a stejně se tak nic neví o tom, o jaké částce se jedná a co za ni bude Intel chtít.

Je ale pravděpodobné, že Intel svou pozornost přesune od NVIDIE k AMD, a to nejen vzhledem k adopci technologie XConnect. Intel rovněž chce podporovat spíše VESA Adaptive Sync / FreeSync než placenou NVIDIA G-Sync, která vyžaduje také využití dodatečného hardwaru v monitoru. Co by tedy Intel mohl od AMD získat? Nedá se mluvit o tom, že by začal vyrábět své verze Radeonů a spíše jde o technologie, které by využil ve vlastních produktech. AMD také drží patenty týkající se paměťové technologie HBM, o niž by Intel také mohl mít zájem, i když ten využívá HMC (Hybrid Memory Cube firmy Micron), a to ve svých akcelerátorech Xeon Phi "Knights Landing".

AMD by si mělo vylepšit svou finanční situaci také tím, že poskytne hardware pro chystanou konzoli Nintendo NX, o čemž se mluví již dlouho, ale oficiálně to ještě nebylo potvrzeno. Bezpochyby by ale pak šlo o další speciální verzi APU jako v případě konzolí PlayStation 4 a Xbox One.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů