www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD prý nechá procesory Zen vyrábět v TSMC

AMD prý nechá procesory Zen vyrábět v TSMC
, , aktualita
Ačkoliv se všeobecně očekávalo, že společnost AMD pro výrobu procesorů Zen využije služeb GlobalFoundries, dle čínského Expreview to bude TSMC. To ovšem není pro příznivce této společnosti a zdravé konkurence dobrá zpráva.reklama
Tato zpráva není zaručena, ale to nebyly ani dosavadní informace o tom, že AMD využije služeb GlobalFoundries. Co to tedy znamená? Dle Expreview se tedy procesory AMD s architekturou Zen budou vyrábět v továrnách firmy TSMC, která má připraven 16nm proces FinFET. GlobalFoundries si ale licencovaly lepší 14nm proces od Samsungu, čili v tomto ohledu má AMD už výrazně horší pozici než Intel, jehož 14nm proces je v porovnání s procesem Samsungu lepší, natož pak když jej srovnáme s tím, čím dnes disponuje TSMC. Intel má navíc na trhu již druhou generaci 14nm procesorů a i když s 10nm procesem nejspíše nepřijde včas, i tak bude mít pořád slušný náskok.

AMD se prý obává toho, že 14nm FinFET u GlobalFoundries bude nedostatečně produktivní a bude mít nízkou výtěžnost. Čili výroba čipů by postupovala pomalu a vzhledem k vysokému počtu zmetků by byla drahá. Stále jde spíše o fámy než o věrohodné informace, ale musíme si také uvědomit, že AMD stále nikde neuvedlo, jaký proces chce využít, a to ani pro výrobu další generace grafických čipů. Firma uvedla pouze to, že využije proces FinFET, což je ale stejné, jako by nic neprozradila. Nyní se tedy v případě CPU a GPU nové generace jazýčky vah přehouply ke 16 nm.
srovnání technologií Intelu, TSMC a Samsung/GlobalFoundries, aneb není 14 nm jako 14 nm


Můžeme rovněž připomenout, že AMD nemá s GlobalFoundries jen ty nejlepší zkušenosti. Kvůli problémům se zprovozněním 32nm procesu SOI musely být před čtyřmi lety téměř o rok pozdrženy procesory Bulldozer a APU generace Llano. Vypadá to tedy, že firma bude do poslední chvíle vyčkávat a rozhodovat se mezi lepším, ale potenciálně problémovějším 14nm procesem a jistějším 16nm. Jde také o to, že vlastník firmy GlobalFoundries, tedy vláda v Abu Dhabi, v reakci na snižující se ceny ropy na světových trzích přiškrtila financování. GlobalFoundries tak prý musí použít své vybavení původně určené pro 28nm výrobu i pro nový 14nm proces a právě to má být hlavní důvod nízké výtěžnosti.

Zato 16FF+ firmy TSMC má být dnes už v podstatě vyladěn a firma NVIDIA už potvrdila, že jej využije pro výrobu svých čipů Pascal, a to přitom nebudou žádní drobečkové. Pokud tedy nepovažujete za drobečka monolitické jádro složené z cca 17 miliard tranzistorů.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek