www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Radeon R9 285: zbrusu nový čip Tonga

AMD Radeon R9 285: zbrusu nový čip Tonga
, , aktualita
Už na jaře jsme se mohli dozvědět, že si AMD chystá odpověď na GPU NVIDIA generace Maxwell, a to 28nm čip Tonga. Nyní se tato novinka již chystá na trh, přičemž AMD si s ní připravilo nové SKU.reklama
Dříve se mluvilo o tom, že čip AMD Tonga se objeví v inovovaných verzích grafických karet Radeon R9 280 a R9 280X, ovšem to by na trh přineslo menší zmatek, takže není divu, že AMD se rozhodlo vytvořit zcela nové SKU, a to Radeon R9 285. V jeho případě tedy bude jasné, co dostaneme.

Bude to tedy čip s kódovým označením Tonga, který se už nepočítá jako součást generace Tahiti, Curacao, apod. Patří po bok novějších Hawaii, které se uplatňují v kartách Radeon R9 290 a 290X, ovšem pochopitelně půjde o méně výkonné GPU. To je jasné už dle použitého 256bitového paměťového rozhraní, které je tak oproti kartám s GPU Tahiti o 128 bitů užší a v porovnání s Hawaii dokonce jen poloviční. Nicméně zachránit by to měly vyšší taktovací frekvence. Karta mimochodem bude v základní podobě prodávána se 2 GB paměti GDDR5.

Zatím ale není jasné, jaké přesné specifikace Tonga nabídne. Mluví se o architektuře GCN2 a to je zatím všechno. Nicméně už se objevily fotografie karet Radeon R9 285, a to od firem Sapphire, HIS a XFX, takže je zřejmé, že je již brzy můžeme očekávat na trhu. Hovoří se o konci prázdnin, čili přelomu srpna a září.

Zdroj: Videocardz
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře