www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD si užívá vysoké výtěžnosti Ryzenů

AMD si užívá vysoké výtěžnosti Ryzenů
, , aktualita
Ve skutečnosti procesory Ryzen samozřejmě vyrábí GlobalFoundries, ale AMD má přirozeně zájem na tom, aby byla co nejlepší. Nyní pronikly na veřejnost informace, jak dobrá tato výtěžnost 14nm Summit Ridge vůbec je.reklama
Z hledika výtěžnosti jde o to, kolik procesorů vyrobených na waferu je ve stoprocentním stavu, takže jsou všechny jejich části plně funkční, pak mohou být tvořeny mírně poškozené procesory a některé mohou být zcela nefunkční. Pokud se chyba objeví třeba v jednom z procesorových jader, výrobce pak může ta vadná natvrdo deaktivovat a prodávat výsledný čip jako nižší model. Dle Bitsandchips.it však AMD nemusí výtěžnost procesorů Summit Ridge, čili osmijádrových Ryzen, příliš řešit, neboť ty jsou z více než 80 procent plně funkční se všemi osmi jádry.
moderní 300mm wafer


Nedá se říci, že by taková výtěžnost byla nad očekávání dobrá. Očekávat se totiž dala, a to vzhledem k tomu, že společnost GlobalFoundries měla celý rok na vyladění 14nm LPP procesu, který si licencovala od Samsungu. A vedle toho Summit Ridge ani nejsou moc velké čipy, což také přispívá k vysoké výtěžnosti.

AMD tak bude moci na trh dostat snad dost procesorů, a to včetně nových Threadripper nebo Naples, které jsou tvořeny ze dvou nebo až čtyř osmijádrových čipů na MCM pouzdře pospojovaných pomocí Infinityt Fabric. Nejde tak o velké monolitické čipy, což je pro dosažení vysoké výtěžnosti také důležité. Je to dobrá zpráva i pro nás, a to vzhledem k ceně, kterou AMD nebude muset šroubovat nahoru, jako kdyby se výroba moc nedařila. Můžeme také srovnat čtyři jádra procesorů Ryzen, která mají zabírat 44 mm2, což je asi o desetinu méně než stejně vybavený (4C/8T) Skylake, který však má jen 256kB L2 cache na jádro oproti 512 kB u Ryzenů. I z toho je vidět, jak prostorově úsporná nová architektura firmy AMD je.

O Threadripper a Naples také vyjádřila zájem společnost Dropbox, která si je už mohla vyzkoušet a otestovat v počítačích s jednou paticí. Oceňují jejich vícejádrový výkon, paměťovou propustnost i I/O výbavu.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Vulkan a OpenCL se spojí do jednoho API Vulkan a OpenCL se spojí do jednoho API
Vývojářská skupina Khronos Group se v tiskové zprávě poněkud okrajově zmínila o tom, že se chystá přinést jednotné API, které bude zahrnovat známý Vulkan a také OpenCL. To bylo nakonec ještě potvrzeno v dalším vyjádření.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
AMD dokončí vývoj designu 7nm Zen 2 a Navi ještě v tomto roce AMD dokončí vývoj designu 7nm Zen 2 a Navi ještě v tomto roce
Lisa Su potvrdila, že AMD chystá tzv. tape-out, čili dokončení vývoje designu 7nm čipů Zen 2 a Navi ještě v tomto roce, což tak dává tušit, že první produkty by se opravdu mohly objevit na trhu už v tom příštím.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Země kdysi mohla být horkým oblakem ve tvaru americké koblihy Země kdysi mohla být horkým oblakem ve tvaru americké koblihy
Astronomové právě přišli s novým návrhem vesmírného objektu, který dostal označení 'Synestia' a má mít tvar americké koblihy, čili ve tvaru písmene O. Přesně takový tvar měla možná v minulosti i Země, i když jen nakrátko.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Dubaj brzy nasadí prvního robotického policistu Dubaj brzy nasadí prvního robotického policistu
Na výletu do Dubaje budete moci již brzy narazit na prvního robotického policistu, který už zítra nastoupí do služby. Jde o pouze první krok, neboť jak uvedlo vedení policejních sil, do roku 2030 by je mohli tvořit roboti z až jedné čtvrtiny.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Mercedes bude po vzoru Tesly vyrábět baterie pro domácnosti Mercedes bude po vzoru Tesly vyrábět baterie pro domácnosti
Mercedes-Benz pochopitelně nechybí mezi výrobci aut, kteří se zaměřili na elektrovozy a odtud už to není daleko k výrobě velkých baterií pro použití v domácnostech. Tato firma se tak zařadí po bok Tesly a jejích systémů Powerwall či dalších.
Včera,  aktualita, Jan Vítek