www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Tonga má opravdu 384bitové rozhraní, ale nevyužívá ho

AMD Tonga má opravdu 384bitové rozhraní, ale nevyužívá ho
, , aktualita
Nedávno představená karta AMD Radeon R9 380X s čipem Antigua, stejně jako její předchůdkyně s čipem Tonga, využívá 256bitové paměťové rozhraní, ovšem nemusela by. Má totiž k dispozici 384 bitů, ale ty se AMD rozhodlo nevyužít.reklama
Leckoho překvapilo, že když v minulém roce dorazila karta Radeon R9 285 s GPU Tonga jako přímý nástupce Tahiti, využila pouze 256bitové paměťové rozhraní, ačkoliv Radeon R9 280(X) mají 384bitové a lepší karty jako R9 290(X) mají dokonce 512bitové. Kvůli tomu má R9 285 paměťovou datovou propustnost pouze 176 GB/s, s čímž si díky architektuře GCN 1.2 dokáže ale lépe poradit než takový Radeon R9 280 s propustností 240 GB/s.


Když se podíváme na aktuální generaci karet, pak nástupcem karty R9 285 je R9 380 s čipem Antigua Pro (to je ale jen přeznačená Tonga), přičemž zbrusu nový Radeon R9 380X (Antigua XT) přišel s plným počtem shaderů, které tento čip dokáže nabídnout. Obě tyto karty ale stále využívají 256bitové rozhraní, ačkoliv nyní bylo potvrzeno samotným šéfem AMD Radeon Group, Rajou Kodurim, že Tonga i Antigua mají k dispozici 384bitové rozhraní. AMD se ale rozhodlo tuto plnou šířku nevyužít. Proč?


Ikona Odkaz na databázi
Tahiti
Tonga
Na trhu od
prosince 2011
září 2014
Architektura
GCN 1.0
GCN 1.2
Výrobní proces
28nm
28nm
Počet tranzistorů
4,3 mld
5 mld
Velikost čipu (mm2)
365
359
Počet Compute Unit
32
32
Stream procesory
2048
2048
TMU
128
128
ROP
32
32
Paměťové rozhraní
384bit
až 384bit


Můžeme se jen dohadovat, jaký je hlavní důvod toho, že AMD nevyužila u karet s Tonga a Antigua plnou šířku sběrnice. Důvody mohou být především dva. Jednak AMD možná nechtělo, aby takové karty svým výkonem ohrožovaly výše postavené Radeony, a tak jim raději trošku přištřihlo křídla. A pak je tu fakt, že využití 384bitové sběrnice by znamenalo, že by se firma nemohla rozhodovat mezi 2 GB a 4 GB paměti, ale mezi 3 GB a 6 GB, což vyplývá z paměťové architektury. Pro dnešní hry přitom může být 3 GB paměti nedostatečná kapacita a 6 GB by už bylo zbytečně moc, což by se také odrazilo na ceně. Kapacita 4 GB je tedy pro dnešní mainstream ideální.

Zdroj: Videocardz
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení
Microsoft dle aktuálních údajů v posledním půlroce značně pokročil v rozšiřování systému Windows 10. Z březnových 270 milionů instalací se postupně dostal až na dnešních 400 milionů. Znamená to, že W10 se rozšiřuje rychleji než kterýkoliv jeho předchůdce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu" Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu"
Společnost Google pro svou službu Translate připravila nový překladový systém GNMT, o němž říká, že výrazně sníží počet chyb. Google dokonce uvádí, že se úroveň překladu systému GNMT blíží tomu, čeho jsou schopni lidé.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře