www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD u Kaveri obětovalo výkon CPU ve prospěch celku

AMD u Kaveri obětovalo výkon CPU ve prospěch celku
, , aktualita
Již příští úterý by i v našich obchodech měly být dostupná nová APU Kaveri, která přinesou nejen jádra Steamroller a architekturu GCN, ale také zcela novou strategii firmy AMD. Čipy APU už získaly nejvyšší prioritu, takže se podívejme na to, co to znamená.reklama
Společnost AMD dle posledních zpráv v podstatě rezignovala na snahu dohonit Intel v oblasti výkonných procesorů. V dohledné době nechystá nástupce procesorů FX, což znamená, že procesory AMD FX vedené modelem FX-8350 (respektive FX-9590 pro opravdové nadšence), tu s námi zůstanou přinejmenším po celý tento rok. Intel se tedy zdánlivě může se svými desktopovými procesory být v klidu, ovšem AMD se nerozhodlo složit zbraně, pouze je trošku obměnit.

Dosavadní generace APU Llano, Trinity a Richland byly vyráběny 32nm procesem SoI (Silicon on Insulator), který si firma vyvinula ještě sama, když vlastnila továrny a nyní je vyrábí GlobalFoundries. Tento proces se zvláště hodí pro výrobu vysoko taktovaných CPU, ovšem nově použitý proces 28SHP (28 nm Super High Performance) byl navržen tak, aby pokryl výrobu různých typů počítačových čipů, čili jde o takový univerzál. Už to pak ukazuje na fakt, že procesorová jádra u čipů AMD ustupují do pozadí a naopak GPU je stále důležitější. To je ostatně logické, protože jeho potenciál je daleko vyšší.

Nové Kaveri tak obsahují až 2,41 miliardy tranzistorů na ploše 245 mm2, což je o 85 % více v porovnání s Trinity či Richland, jež mají na stejné ploše 1,303 miliardy tranzistorů. Nevýhodou je, že proces 28SHP neumožní vytvořit procesorová jádra, která pracují na vysokých frekvencích, takže kdo bude porovnávat takt procesorů Richland a Kaveri, bude zklamán, protože jsme se nedočkali jeho navýšení, ale naopak poklesu. Nicméně architektura Steamroller s výkonem IPC (Instruction Per Clock) vyšším o 20% má zajistit, že výkon samotných CPU jader nebude u nových Kaveri nižší.

AMD u Kaveri už hovoří o celkovém výkonu až 856 GFLOPS, který zajistí celé APU a také můžeme vidět novou marketingovou strategii udávající 12 výpočetních jader. Kde se vzala? Pro začátek tu máme dva dvoujádrové moduly Steamroller, čili čtyři CPU jádra a pak mají nejlepší Kaveri celkem 512 Stream procesorů architektury GCN, které tvoří 8 GPU výpočetních jednotek. Celkem jich je tedy 12. Výkonnostní potenciál tu tedy zcela jistě je, ovšem pak už záleží na tom, zda používáme aplikace, které jej dokáží zapřáhnout, a to je ten největší problém.

Nicméně AMD už vsadila na APU, na která bychom dle jeho představ už neměli nahlížet jako na procesory se silným grafickým jádrem, ale na čipy skládající se ze 12 jader pod taktovou architektury HSA. Kaveri se také objeví v celé řadě verzí řady A se spotřebou od 95 W po 15 W a zaměří se na desktopové počítače, mobilní počítače i servery. My ostatně již brzy uvidíme, v jakém světle se Kaveri ukáží.

Zdroj: X-bit labs
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek