www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD zastavilo optimalizace pro Mantle

AMD zastavilo optimalizace pro Mantle
, , aktualita
Už v březnu letošního roku jsme se mohli dozvědět, že AMD už moc nepočítá do budoucna se svým API Mantle, které stvořilo jako konkurenci pro DirectX. Nyní je už zřejmé, že Mantle končí, takže mu dejme sbohem.reklama
AMD se tedy rozhodlo, že přestane optimalizovat a vyvíjet API Mantle pro své současné i budoucí grafické karty. Ty si tak ponechají podporu tohoto API, aby s ním mohly provozovat stávající aplikace a hry, ale další aktualizace již nečekejme.

Mantle vzniklo jako konkurence pro DirectX, která nabízela a nabízí na kartách Radeon podstatně vyšší výkon. Jenomže Microsoft začal s vývojem DirectX 12, které jsou do jisté míry reakcí na Mantle a také již dokáží daleko lépe využít stávající hardwarové prostředky. Můžeme tedy říci, že vývoj Mantle přestal mít smysl, když jeho největší výhoda byla v podstatě vymazána a v konkurenci stejně efektivních DirectX má tak pramalou šanci. Ovšem Mantle bude svým způsobem žít dál, neboť se stal základem pro nové OpenGL, které známe pod označením Vulkan.

Původní Mantle tak mělo jen krátký život a určeno je jen pro pár AAA titulů, mezi něž patří Battlefield 4, nový Thief, Sniper Elite III a Star Citizen, v nichž ale nabídne citelně vyšší výkon než DirectX 11. Jde tak u těchto her o příjemný bonus, za nějž majitelé karet AMD nic nedají.

Společnost AMD se nyní zaměří právě na Vulkan a DirectX 12, což je ostatně logické, však jde o dvě tradiční a dlouhá léta používaná API u PC, pokud tedy bereme Vulkan jako pokračovatele OpenGL. DirectX 12 budeme moci využít už zanedlouho, neboť na konci tohoto měsíce přijdou Windows 10, jichž bude nedílnou součástí. Mantle ale bude i nadále využíváno pro vývojové účely, například pro platformu LiquidVR pro virtuální realitu.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek