www.svethardware.cz
>
>
>

AMD zaznamenalo 19% pokles tržeb, ale dál už chce růst

AMD zaznamenalo 19% pokles tržeb, ale dál už chce růst
, , aktualita
Společnost AMD hned po Intelu ohlásila své finanční výsledky, které podle očekávání nejsou nejlepší. Tržby se meziročně propadly o celých 19 procent, a to na 832 milionů, ovšem firma se dívá do budoucnosti s optimismem.reklama
Tržby pouhých 832 milionů dolarů jsou tak na úrovni intelovské divize Internet of Things Group a už dlouho AMD nemá ani desetinové tržby jako Intel, který za první kvartál získal 13,7 miliard. Můžeme ale doufat, že AMD se blíží ke dnu, od kterého se bude moci odrazit, a to s pomocí nových produktů. Jenomže ty by měly plně ovlivnit tržby až ve třetím letošním kvartálu, ale i v tom druhém by se dle výhledu měla situace zlepšovat. Zmíněné tržby představují 19% meziroční a 13% mezikvartální pokles. Ještě na konci minulého roku to tak byly tržby blížící se jedné miliardě (958 milionů).

Není tak divu, že se prohloubily operační ztráty na 55 milionů a čistá ztráta vyrostlla na 96 milionů. Jenomže celkový dluh firmy se za poslední rok téměř nezměnil a dále zůstává na částce mírně nad 2,2 miliardy. A je celkem zřejmé, že v AMD museli s poklesem tržeb počítat, a tak komentáře k výsledkům nevyjadřují zklamání, ale spíše se upínají k budoucím produktům a vytvoření "stabilní základny pro růst". Lisa Su uvedla, že se dále vylepšuje kondice divize Computing and Graphics, která ale již neexistuje jako jedna, neboť se od ní už na podzim odštěpila Radeon Technologies Group. AMD však evidentně stále shrnuje jejich výsledky do jedné kategorie, což nám umožní srovnání s předchozími kvartály a roky. Třžby této divize tak výrazně klesly, ale operační ztráta je i tak nižší než před rokem. V posledních měsících také AMD zaznamenalo dvouciferný (percentuelně) nárůst prodejů Radeonů 300, takže to vypadá, že ty zachránily sdruženou divizi Computing and Graphics před ještě větším propadem.

Lisa Su na druhou polovinu tohoto roku slíbila růst tržeb, který zajistí nové produkty AMD, což budou především grafické karty s čipy Polaris. Objevit se ale mají také nová APU "Bristol Ridge", která využijí platformu s paticí AM4, a tedy i paměti DDR4. Připraví tak základ pro nástup 14nm procesorů Zen a nyní už bylo oznámeno, že první APU nové generace jsou dodávána OEM partnerům již od března (jde ale o mobilní verze).

Společnost AMD tak sází na to, že se mu podaří uspět na tradičním PC trhu, ovšem takový Intel se i pomocí propouštění 12 tisíc zaměstnanců připravuje na to, že právě tento trh bude v budoucnu méně výdělečný. Intel se chce více zaměřit na IoT a elektronické paměti.

Finanční zpráva také přinesla zajímavou zmínku o tom, že GPU Polaris 11 se zaměří na notebooky a Polaris 10 bude určen pro mainstreamový desktopový trh i hi-end notebookový. Dle toho bychom tak vůbec nemuseli mít možnost koupit grafickou kartu s Polaris 11, čímž by se nabídka nových karet s Radeony oproti očekáváním značně omezila. AMD by se tím přiblížilo k NVIDII, která má také v nejbližší době vyslat na trh jen jedno herní GPU řady Pascal (GP104).

Pro druhý letošní kvartál AMD předpovídá růst tržeb o cca 15 procent a za růst tržeb má nakonec platit i pro meziroční srovnání mezi 2016 a 2015, a to díky novým produktům "pro nadšence, výkonná herní PC i pracovnáí stanice". Zlepšit se má i kondice divize Semi-Custom and Embedded, a to díky novým zakázkám. Že by tím měli na mysli nová APU pro vylepšenou PlayStation 4 a zbrusu novou konzoli Nintendo?

Zdroj: TZ AMD
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry
NASA včera uspořádala videokonferenci, před níž ohlásila důležitý nález týkající se měsíce Europa obíhajícího kolem Jupiteru. Hubble na něm zachytil nejspíše silné vodní gejzíry, díky nimž bude daleko snadnější hledat známky života.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik