www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen: nástupce Piledriverů má dorazit v příštím roce

AMD Zen: nástupce Piledriverů má dorazit v příštím roce
, , aktualita
V dnešním článku jsme se podívali do blízké budoucnosti, v níž figuruje také architektura Zen firmy AMD. Nyní můžeme na dnešní článek navázat formou aktuality, protože se objevily nové, ale nezaručené informace právě o AMD Zen.reklama
O Zenu se poprvé zmínil již bývalý CEO firmy AMD Rory Read, který tento název odhalil na technologické konferenci Deutsche Bank 2014. O této generaci se už ví, že má nahradit stávající procesorová jádra Bulldozer, Piledriver, Steamroller a Excavator, takže z toho vyplývá, že by mělo jít i o klasické procesory, čili žádná APU. Pak už se ví jen o tom, že vývojový proces vedou pánové Mark Papermaster a především Jim Keller, který má na svědomí velmi úspěšné procesory Athlon 64 a Opteron (K8).

Co je tedy nového? Dle Sweclockers se má první generace procesorů AMD s jádry Zen jmenovat Summit Ridge a založena bude na 14nm výrobním procesu, díky čemuž by AMD mohlo téměř dohonit Intel, i když ten už nyní po vypuštění prvních Broadwell má svůj 14nm proces dostatenčně odladěný a přeci jen bude mít náskok. Nový socket má dostat označení FM3, což by opět ukazovalo na APU, ale není důvod, proč by se i pro tento socket nemohly objevit čistá CPU bez grafického jádra. Však AMD prý plánuje znovu oživit řadu procesorů FX a bylo by asi jen dobře, kdyby pro APU i CPU byl jeden socket, a tedy jedna platforma.

AMD také již počítá s využitím pamětí DDR4 a samozřejmě také s kontrolerem pro rozhraní PCI Express 3.0. Nové procesory také mají přinést vysokou energetickou efektivitu, s čímž se tak nějak automaticky počítá. Nemají tak přijít žádné 125W nebo podobné modely, ale maximálně procesory s TDP 95 W. AMD pak bude moci využít k výrobě továrny firmy Samsung a potažmo GlobalFoundries, svého blízkého partnera, který si 14nm proces FinFET od Samsungu licencoval.

Jde tedy o nezaručené informace či spekulace, jak chcete, ale není to nic, co by nebylo dosažitelné. Však AMD má dle Sweclockers čas ještě přinejmenším rok a půl, než se ve třetím kvartálu 2016 objeví první Summit Ridge. Do té doby bude muset firma řešit především své finance.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek