www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen už vyfocen a popsán?

AMD Zen už vyfocen a popsán?
, , aktualita
Na stránkách týkajících se každoročního setkání s akcionáři (2016 Annual Shareholders Meeting) mělo AMD zveřejnit detail waferu, který by měl být plný procesorů Summit Ridge. Ty nejsou nic jiného než očekávané 14nm Zen, takže co můžeme vidět?



reklama
Jak můžete sami vidět, stránky se týkají přímo architektury Zen a příslušných procesorů a technologií, přičemž zveřejněná fotografie by opravdu měla ukazovat část waferu s procesory Zen. Uspořádání prvků na čipech skutečně vypadá, že by o ně mělo jít, alespoň dle toho, co o nich zatím víme.





AMD již dříve zveřejnilo, že procesory Zen se budou skládat ze čtyřjádrových modulů, což ale už budou opravdová čtyřjádra a ne analogie k dvoujádrovým Bulldozerům. Ty sdílejí některé důležité hardwarové prostředky jako především FP jednotku, zatímco jádra Zen už budou samostatná a sdílet budou leda tak rozhraní nebo L3 cache. Na následující fotografii přitom můžete jasně vidět dva velké celky, v nichž jsou struktury, kde bychom mohli identifikovat ona procesorová jádra. Mimochodem, každý čtyřjádrový blok Zen má obsahovat 8 MB sdílené L3 cache a pak ještě 512 kB L2 cache pro každé jádro. Někde u okraje procesoru by se také měl nacházet kontroler pro paměti DDR4 (mimo jiné).





Známý Dresdenboy se s ostatními lidmi pokusil určit rozmístění jednotlivých částí na čipu a toto vyšlo (autor Han de Vries):





Osobně bych odhadoval, že skutečně nebudou daleko od pravdy, přinejmenším tedy s popisem samotných jádrových částí procesoru. Ukazuje se také místo, kde by měl být integrován jižní můstek, čili na rozdíl od procesorů Intel Skylake a dle očekávání i Kaby Lake by procesory Zen měly být pravými SoC, které nevyžadují spolupráci žádného čipsetu. Vedle toho se má namísto starého rozhraní HyperTransport uplatnit sběrnice GMI (Global Memory Interconnect), a to pro propojení procesorů mezi sebou. Každý Summit Ridge má mít dvě takováto rozhraní s propustností 100 GB/s.

Zdroj: Semiaccurate
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře