www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zeppelin: až 32 jader, GPU Vega 10 a HBM2

AMD Zeppelin: až 32 jader, GPU Vega 10 a HBM2
, , aktualita
První zprávy o chystaných procesorech AMD Zeppelin se objevily již někdy v polovině minulého roku, kdy se ukázalo, že tyto čipy budou moci pracovat i s výkonným GPU vybaveným paměťmi HBM2. Nyní se informace o Zeppelinu objevily v linuxovém changelogu.reklama
New Citavia Blog zveřejnil nové informace týkající se kódového označení, které se objevilo v minulém roce. Jde o AMD Zeppelin, tedy procesor vybavený až 32 jádry Zen a výkonnou grafikou s HBM2. V minulém roce se mluvilo ještě o grafickém jádru vycházejícím z Greenland, ovšem AMD od té doby změnilo názvosloví, a tak můžeme nyní mluvit o generaci Polaris a GPU Vega 10. Zeppelin ale nebude monolitický čip, ale MCM (Multi Chip Module), na němž bude více čipů propojených pomocí nového rozhraní. Další nové podrobnosti přímo o těchto chystaných procesorech ale nejsou známy.

Nyní se ale objevil nový záznam v linuxovém changelogu podepsaným inženýrem firmy AMD, který přímo zmiňuje procesory Zeppelin:


AMD Zeppelin (Family 17h, Model 00h) introduces an instructions retired performance counter which indicated by CPUID.8000_0008H:EBX[1]. And dedicated Instructions Retired register (MSR 0xC000_000E9) increments on once for every instruction retired.

Signed-off-by: Huang Rui <ray.huang@amd.com>

arch/x86/include/asm/cpufeature.h | 1 +
arch/x86/include/asm/msr-index.h | 3 +++
arch/x86/kernel/cpu/perf_event_msr.c | 30 +++++++++++++++++++———–
3 files changed, 23 insertions(+), 11 deletions(-)

+ core_complex_id = (apicid & ((1 << c->x86_coreid_bits) – 1)) >> 3;
+ per_cpu(cpu_llc_id, cpu) = (socket_id << 3) | core_complex_id;


Už v dřívejším slidu z prezentace je zřejmé, že AMD se chystá využít nové rozhraní označované jako GMI (Global Memory Interconnect), jehož čtyři linky dokáží nabídnout celkovou propustnost 100 GB/s a poslouží k propojení jádra Zeppelin s GPU a paměťmi HBM2. To je daleko vyšší propustnost, než jakou nabídne PCI Express a také se má podstatně snížit latence z 500 ns. Není ale jasné, zda označení Zeppelin platí pouze pro soubor jader Zen, nebo pro celý MCM procesor. Ten má využít dnes již běžné paměti DDR4, a to ve čtyřkanálovém zapojení s kapacitou až 256 GB na kanál.

Otázka je, jaký výkon můžeme od celého procesoru očekávat, ovšem starší zprávy mluví o tom, že samotné GPU nabídne i více než 4 TFLOPS. První vzorky by mohly být dány dohromady v singapurské továrně Fab 12 společnosti UMC, kde se kompletují také GPU Fiji. V hi-end variantě by šlo o složitou soustavu dvou 16jádrových procesorů Zen a jednoho GPU Vega 10, do čehož ještě nepočítáme paměti HBM2.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře