www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD zprovozní FreeSync i přes HDMI

AMD zprovozní FreeSync i přes HDMI
, , aktualita
Technologie FreeSync v současné podobě vyžaduje, aby byla použita na rozhraní DisplayPort verze 1.2a. AMD ale pracuje i na tom, aby fungovala s rozhraním HDMI. Ona tedy již funguje, protože byl předveden první funkční prototyp.reklama
Dnes tedy musíme pro využití technologie FreeSync mít monitor vybavený rozhraním DisplayPort s podporou DisplayPort Adaptive-Sync, což je součástí verze 1.2a. NVIDIA ji okázale ignoruje, protože přeci nebude sama konkurovat vlastní G-Sync a AMD se zase snaží, abychom FreeSync mohli využívat i na rozhraní HDMI. AMD na probíhajícím Computexu už představila takzvaný FreeSync-over-HDMI, který pracoval na kartě generace R9 200 (nejspíše tedy R9 290X)z prezentace FreeSync


AMD je v této době ještě trošku skoupé na slovo. Dozvíme se ale, že využívá běžný modul T-Con od Realteku, který byl pouze vybaven upraveným firmwarem, aby podporoval různé obnovovací frekvence. Dobrá zpráva je, že ke zprovoznění FreeSync stačí využít už běžné rozhraní HDMI 1.4a a upravené ovladače v počítači. Dle AMD pak FreeSync na HDMI funguje stejně dobře jako na DisplayPortu.

Mohli bychom se tedy ptát, kde to vázne, když stačí pouze úpravy ovladačů a firmwaru a máme FreeSync i na HDMI. Zprovoznit nový standard na existujícím rozhraní ale samozřejmě není tak jednoduché. AMD chce prosadit, aby HDMI oficiálně podporovalo různé obnovovací frekvence, čímž by se jeho FreeSync mohlo dále rozšiřovat, a to i mezi levnější monitory. A když stačila i úprava firmwaru, pak je tu potenciál ke zprovoznění FreeSync i na starších monitorech, ale o tom můžeme pochybovat. Však v případě rozhraní DisplayPort se nic podobného nestalo a FreeSync podporují jen nové monitory. AMD také zatím nezveřejnilo, kdy můžeme očekávat monitory s HDMI a FreeSync na trhu.

A ještě tu máme jednu novinku. Dosavadní monitory pro FreeSync mají obnovovací frekvence, které zpravidla začínají na 40 až 48 Hz, což může být problém, pokud FPS ve hře klesnou pod tuto hranici. AMD tedy bude po výrobcích monitorů chtít, aby začali vyrábět modely s podporou obnovovacích frekvencí od 30 Hz. Představen byl hned první takový model, monitor NX-VUE24 značky Nixeus s 24" panelem TN s rozlišením 1080p. Ten nabídne podporu pixel overdrive, obnovovací frekvenci 30 až 144 Hz a 1ms odezvu. Značku Nixeus na našem trhu nenajdeme, takže si musíme kdyžtak počkat na jiné takové monitory od známějších výrobců.

Zdroj: Anandtech
Nejpopulárnější LCD monitory
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek