www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD zvýšilo dodávky grafických karet o 11 %, NVIDIA ztratila

AMD zvýšilo dodávky grafických karet o 11 %, NVIDIA ztratila
, , aktualita
Firma Jon Peddie Research (JPR) zabývající se výzkumem trhu zveřejnila nejnovější údaje o dodávkách grafických karet a čipů za druhý kvartál tohoto roku. Pojďme se tedy podívat, jak na tom je AMD, NVIDIA a Intel.reklama
Grafické čipy se v počítačovým světě stávají stále důležitější hardwarovou komponentou, která pronikla na nové trhy a její vývoj pohání také neutuchající zájem o hry. A právě především díky hrám se svět desktopových počítačů drží nad vodou, takže se podívejme, jak z toho profitují firmy AMD, NVIDIA, ale také Intel jako nejvýznamnější výrobce integrovaných grafických čipů.
Dle společnosti Jon Peddie Research se v druhém čtvrtletí trh s grafickými kartami a čipy trošku oživil. Oproti tomu předchozímu, v němž byl zaznamenán významný pokles, se na něj dodalo o 3,2 % více čipů, ovšem meziročně je to i tak pokles o 4,5 %. AMD za poslední čtvrtletí dodalo na trh o 11 % více grafických čipů či jader než v předchozím čtvrtletí, Intel o 4 % více, ovšem NVIDIA si pohoršila o 8,3 %.

Další čísla mluví o tom, že celkem 32 procent prodaných PC bylo vybaveno samostatnou grafickou kartou, což je pokles o 3,6 %. Zbytek se tedy prodal s integrovaným grafickým čipem, přičemž zde profituje především Intel, ale pak trošku i AMD díky svým APU. NVIDIA zůstává stranou tohoto trhu a celkově ztratila 1,8 procent z podílu na trhu, který se přesunul především k AMD. Při meziročním srovnání ale vidíme, že si za poslední čtyři kvartály polepšíl především Intel a nejvíce ztratila právě firma AMD, a to plná čtyři procenta z trhu.

Firma JPR také uvedla, že celkový trh s počítači PC se v porovnání s předchozím čtvrtletím zvedlo o 1,3 %, ale meziročně je to pokles o 1,7 %. Výrobci ale pro další kvartály očekávají jeho další oživování, na což si brousí zuby, takže se nechme překvapit. V souvislosti s tím se můžeme zmínit také o prodejích tabletů, které v posledním kvartálu vůbec poprvé klesly.

Výhled do budoucna je takový, že v roce 2017 se má celosvětově prodat cca 418 milionů grafických čipů, přičemž v roce 2013 to bylo 438,3 milionů a letos to má být 414,2 milionů. Právě prodej grafických čipů je pevně svázán s prodeji PC, takže se potvrzuje, že tento trh má v budoucích letech spíše růst, i když jen mírně.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek