www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Android vyhrál, Google zruší Chrome OS a připraví nový systém

Android vyhrál, Google zruší Chrome OS a připraví nový systém
, , aktualita
Wall Street Journal přinesl informace o tom, že Google se chystá zrušit operační systém Chrome určený především osobním počítačům a představí jednotný operační systém, který je plánován na rok 2017.reklama
Počítače s Chrome OS se u nás nikdy příliš nerozšířily, neboť se ani moc nenabízí. V případě stolních verzí jde především o Asus Chromebox. Populární jsou ale především na západě, ovšem ne dostatečně na to, aby měl Chrome OS budoucnost. Google se už dříve rozhodl jej zrušit, což nyní vyplynulo na povrch a v roce 2017 chce firma představit nový systém založený na Androidu, který bude určen i pro notebooky a desktopové počítače. Už v příštím roce ale ukáže jeho ranou verzi, ale to nebylo potvrzeno.

Není divu, že ze souboje s Chrome OS vyšel jako vítěz právě Android, však jde v současnosti s více než miliardou kopií o nejrozšířenější operační systém na světě, a to díky tabletům a chytrým telefonům. Chrome OS je přitom určen pro mobilní Chromebooky a stolní Chromeboxy, které se dostaly pouze na tříprocentní podíl na PC trhu.

Chrome OS vznikl ve snaze Googlu přinést systém založený na webových aplikacích běžících v prostředí prohlížeče, který by pracoval na jednoduchých a levných počítačích. V tomto se tedy podstatně liší od Androidu a i jiných systémů, které využívají lokálně provozované aplikace, díky nimž se nemusíme spoléhat na neustálou internetovou konektivitu a přijímat s tím spojená úskalí. Google se chtěl zaměřit na vývoj obou typů systémů, aby nakonec zjistil, který model je úspěšnější.

Nyní si Android tak bude moci převzít i trh s Chrome OS a můžeme také očekávat útok na výsostném poli firmy Microsoft, čili v oblasti notebooků a desktopů. I na klasický počítač si tak budeme moci nainstalovat Android a využít jeho Play Store pro stahování nových aplikací. Chromebooky a Chromeboxy také dostanou nové označení, které však ještě nebylo stanoveno, ale stávající modely mohou zůstat v prodeji a Google se zavázal, že bude jejich Chrome OS dále spravovat, ale už ne vyvíjet.

V tom můžeme také vidět analogii s Microsoftem a jeho Windows 10, které se z desktopů postupně rozšíří mezi telefony, konzole Xbox a také zařízení IoT. Android se bude jen rozšiřovat z opačné strany, čili z mobilních zařízení mezi notebooky a desktopy. Necháme se tedy překvapit, jaký systém si pro nás Google přichystá. Jisté je, že pokud má být tento nový systém založený na Androidu úspěšný i na PC a noteboocích, bude se muset značně změnit. Jde už jen o to, aby opravdu podporoval multitasking, čili současný provoz aplikací ve více otevřených oknech a na vývojářích těchto aplikací už bude to, aby je příslušně upravili pro provoz na velkých obrazovkách.

Zdroj: WSJ
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik