www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ani Windows 10 nepodpoří prodeje nových PC

Ani Windows 10 nepodpoří prodeje nových PC
, , aktualita
Alespoň to tvrdí web PC Magazine. A odvolává se na analytiky, kteří tvrdí že ani uvedení nového operačního systému společnosti Microsoft nepovzbudí prodeje osobních počítačů. A uvádí několik důvodů, proč se to nestane.reklama
V dávných počítačových dobách to měli výrobci hardware jednoduché. Pokaždé když Microsoft vytvořil a uvedl nový operační systém, prodeje nových počítačů vyskočily nahoru. Jenže poslední dobou už to neplatí. Domácí uživatelé upgradovali během dvou až tří let, firmy během tří až čtyř.

Jenže to už tak docela neplatí. Ostatně proč by měl někdo upgradovat, když Microsoft dělá už od dob Windows 7 nové systémy rychlejší a efektivnější než předchozí verze. A nové operační systémy běží na „starém železe“ často svižněji než jejich předchůdce.


Intel Skylake


A v hardwaru se – a teď mě nekamenujte – už dlouho nestalo nic, na co byste potřebovali novou verzi Windows, abyste získali podporu takového zařízení ze strany operačního systému. Poslední velkou změnou bylo zavedení SSD, ale ty „umí“ už Windows 7. Proč by měl spokojený uživatel Windows 7, i když přejde na Windows 10, upgradovat počítač, který mu stačí.

Aby nedošlo k mýlce, myslím normální uživatele, kteří na PC pracují řekněme s kancelářskými aplikacemi. Hráči a jim podobní jsou jiná kategorie. Navíc je tu další důvod, který znáte, pokud jste poslední dobou přece jen upgradovali. Procesory mezi jednotlivými verzemi přidávají jen jednotky procent výkonu, ostatní komponenty jsou na tom podobně.

Teď zase na chvíli pár čísel. Loni meziročně klesly prodeje PC o 7-10 % a pro letošek experti odhadují meziroční pokles o 3-4 %. Stejně pesimističtí jsou i OEM výrobci počítačů. Jeden důvod už jsme popsali, druhý důvod je, že v mnoha domácnostech převzal roli stolního počítače nebo notebooku tablet.


One Windows Platform


Ačkoli i jejich prodeje začínají stagnovat, přesto za těch pár let tablety stihly nahradit nejedno PC. A s mobilními telefony či phablety je to podobné. Na surfování po internetu, prohlížení fotek, poslouchání hudby a podobně je výkon mobilních zařízení dostatečný a spousta lidí zjistila, že velký počítač doma vlastně nepotřebují. Samozřejmě že mnoho pracovních aplikací se bez výkonných PC v podobě pracovních stanic stále neobejde.

Takže PC Magazine dochází k závěru, že poptávka na PC trhu je a bude stabilní a žádný dramatický nárůst nás nečeká. Já to vidím krátkodobě podobně, ale v delším horizontu si přece jen myslím, že může přijít „zabijácká aplikace“. Zabijácká z pohledu potřeby výkonu, což by vedlo k nutnosti upgradu. Pokud nám tedy výrobci (především) procesorů budou mít co převratného nabídnout.

A na tuhle aplikaci bych tipoval umělou inteligenci, která se začíná objevovat třeba v podobě Cortany. Zkuste si představit opravdu inteligentní asistentku, která v sobě obsahuje třeba expertní nebo znalostní systém v oboru vaší profese. Ale tohle zřejmě půjde řešit v cloudu, takže i tady možná vystačíme s přiměřeně rychlým terminálem.

Asi opravdu výrobce PC nečekají radostné časy. Ale možná je někde rohem nějaká disruptivní inovace v oblasti softwaru, která všechno změní. A bude potřebovat hodně výkonu. Nebo je tu druhá možnost – zkoušet věci jako je třeba Surface Hub. Prostě nějak redefinovat koncept PC. Lidská představivost a tvořivost jsou mocné síly…

Zdroj: PC Magazine
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik