www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Apple: nový Mac mini, iMac Retina 5K a OS X Yosemite zdarma

Apple: nový Mac mini, iMac Retina 5K a OS X Yosemite zdarma
, , aktualita
Včera večer společnost Apple představila světu své zbrusu nové produkty a vedle nových tabletů byly představeny i moderní Mac mini, desktopy iMac s displejem Retina a dle očekávání také OS X Yosemite zdarma.



reklama
Potvrdilo se tedy to, co probíráme i v dnešním článku o Windows 10 Technical Preview. Nový systém Microsoftu bude určen pro telefony i velké počítače, takže ten se bude muset utkat i s Androidem a reagovat na cenovou politiku firmy Apple, jež poskytla svůj nejnovější OS X Yosemite zdarma. Systém je k dispozici pro stažení na Mac App Store a podporuje všechny počítače Mac z roku 2009 nebo novější a pak i některé modely z let 2007 a 2008. O tom si můžete přečíst na stránkách věnovaných upgradu na Yosemite.

Nový operační systém dostal vylepšené uživatelské rozhraní, funkce Continuity pro lepší propojení počítače se zařízeními pro iOS (nutné je využít iOS 8.1, který bude volně k dispozici od 20. října), což umožní třeba snadné vyřizování hovorů přes počítač. Vedle toho tu jsou i vylepšené aplikace, jež jsou součástí systému, a to třeba nový Today, přepracovaný Spotlight nebo aktualizované Safari, Mail, Messages a iTunes.

Apple Mac mini pro rok 2014 využívá stále ještě čtvrtou generaci procesorů Intel Core, čili Haswell, ale slibuje podstatně rychlejší integrovaný grafický čip (až o 90 % oproti předchozí generaci), takže mluvíme o HD Graphics 5000 a Iris Graphics. Ve výbavě je dále moderní rozhraní Wi-Fi 802.11ac a také Thunderbolt 2 na dvou portech.





Apple se také chlubí, že jeho nové Mac mini jsou nejen rychlejší, ale také velmi energeticky úsporné. Dalece překračují požadavky Energy Star 6.1 a v klidovém provozu mají spotřebu pouze 6 W, ovšem to samé můžeme říci i o moderních Intel NUC. Každý nový Mac mini již přichází s předinstalovaným systémem Mac OS X Yosemite a příslušnými aplikacemi i podporou iCloud Drive.

K dispozici budou tři standardní modely. Řada začíná s modelem využívajícím 1,4GHz dvoujádrový Core i5 s taktem až 2,7 GHz, 4 GB operační paměti, Intel HD Graphics 5000 a 500 GB diskem, a to za cenu 499 USD. Pak tu je model s 2,6 až 3,1GHz dvoujádrovým Core i5 s 8 GB paměti, grafikou Intel Iris a 1TB diskem za 699 USD a nejlepší model nabídne rovněž dvoujádrový Core i5, ale s takty 2,8 až 3,3 GHz, 8 GB RAM, Intel Iris a 1TB Fusion Drive (kombinuje HDD a SSD), a to za 999 USD. Jako nejlepší volba se tedy jeví Mac mini za 699 USD, ale to už si každý rozhodne sám.





Na závěr jsme si nechali nové 27" iMac s displejem Retina 5K. V PC světě se řeší nástup monitorů s rozlišením 4K, takže Apple se opět rozhodl nejít s proudem a nabídnout něco navíc. Tím je rozlišení 5120 x 2880 a ač se to možná nezdá, takové rozlišení má o 67 % více pixelů (14,7 mil.) než rozlišení 4K/Ultra HD, k čemuž Apple použil také vlastní kontroler TCON. Hardwarovou nabídku doplní rychlejší CPU i GPU, Fusion Drive, Thunderbolt 2 a samozřejmě také nový OS X Yosemite.

Základní model nového 27" iMac je vybaven čtyřjádrovým Core i5 na 3,5 až 3,9 GHz a jako první iMac může nést také čtyřjádrový Core i7 s taktem 4 až 4,4 GHz, což je bezpochyby model Core i7-4790K "Devil's Canyon". Grafický výkon dodají čipy AMD Radeon R9 M290X a volitelně tu je ještě Radeon R9 M295X s výpočetním výkonem až 3,5 TFLOPS. Standardní výbava pak zahrnuje 8 GB operační paměti, 1TB Fusion Drive, ale zvolit si můžeme až 32 GB paměti a 3TB Fusion Drive, nebo 1TB SSD s rozhraním PCI Express. Cena startuje na 2499 USD za základní model.

Zdroj: TZ Apple
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR
Na zatím nepříliš mohutnou VR vlnu se nyní snaží naskočit také společnost NZXT, která představila počítačovou skříň S340 Elite. Ta je upravena tak, abychom si na ni mohli pohodlně pověsit VR headset a také jej měli kam připojit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7 Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7
Mobilní divize Samsungu má akutálně velký problém s vybuchujícími bateriemi Note 7, ovšem nyní jde i o pračky vyrobené mezi lety 2011 a 2016, které mohou představovat přinejmenším stejné riziko pro blízké osoby.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře