www.svethardware.cz
>
>
>
>

APU s architekturou Zen nakonec ještě letos?

APU s architekturou Zen nakonec ještě letos?
, , aktualita
Materiály z minulého roku, které se týkaly chystaných generací APU, mluvily vesměs o tom, že procesorová generace Zen se letos právě v APU ještě neobjeví. Nyní se můžeme dohadovat o tom, zda nástupci Carrizo nepřijdou ještě do konce roku.



reklama
Tématem jsou tedy jednotky APU (Accelerated Processing Unit), jež známe pod kódovými názvy Llano, Richland, Trinity, Kaveri a jako poslední Carrizo. Co se týče desktopových, očekávat můžeme nástup čipů Bristol Ridge, což ale budou ještě jako obdoba mobilního Carriza s procesorovými jádry Excavator a kontrolery pro paměti DDR4. To budou asi hlavní výhody této generace, které ale dnes nikoho nenadchnou. Část z prezentace ale ukazuje, že ještě letos se mají objevit APU s procesorovými jádry Zen a paměťmi HBM, které by poskytly slušnou propustnost 128 GB/s. To je někde mezi R7 360 a R7 370 a více jak u karty GeForce GTX 960, takže s vylepšenou architekturou GCN by takové APU mohlo stačit pro hraní moderních her v plných detailech na rozlišení Full HD. Můžeme tedy počítat s tím, že AMD v další grafické generaci ještě vylepší kompresy, která zajistí efektivnější využití paměťové sběrnice. A to je celkem zajímavá nabídka.





Propustnost pamětí byla v posledních letech ožehavá otázka a problém, který krotil grafický výkon APU od AMD. Před několika lety jsme přitom očekávali, že právě APU se postupně stanou řešením, které pro méně či středně náročné hráče nahradí kombinaci procesoru a grafické karty, ale to se nestalo. AMD doplatilo na to, že nemělo k dispozici lepší než 28nm proces a muselo stále využívat paměti DDR3. Nyní tedy můžeme očekávat nástup DDR4, ale ten nemůže zajistit nárůst výkonu, který by stál za zvýšenou pozornost.





Na nástup nových APU a CPU s jádry Zen by přitom AMD již cca od jara mělo být do jisté míry připraveno. To proto, že se očekávají první desky se socketem AM4, který sjednotí dosavadní patice AM a FM, takže posloužá pro CPU i APU. Tento socket by tedy logicky měl umožnit využití APU, která vedle monolitu s CPU, GPU a jinými částmi ponese také přes křemíkovou destičku připojené paměti HBM. Ty tedy zajistí potřebnou propustnost a výkon samotné grafice zase dodá vyšší počet shaderů, což zajistí nový výrobní proces (14/16nm FinFET).





AMD má tedy i nadále v plánu dostat na trh výkonná APU, která dokáží nahradit kombinaci CPU a grafické karty, i když rozhodně ne v oblasti hi-endu. Pro mainstreamová domácí PC by ale mohlo jít o cenově výhodné řešení a třeba se díky tomu objeví i nová třída počítačů, nebo si AMD ukousne kus vznikajícího trhu se Steam Machines. O tom můžeme zatím ale jen spekulovat, stejně jako o tom, zda se letos vedle Bristol Ridge (a úsporných Stoney Ridge) vůbec objeví ještě nějaká nová APU. Možná že se tohoto tématu AMD dotkne i na CES, takže vyčkejme.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik