www.svethardware.cz
>
>

Aquantia představuje karty pro PC s až 10Gb/s Ethernetem

Aquantia představuje karty pro PC s až 10Gb/s Ethernetem
, , aktualita
Aquantia chce pohnout s rychlostí ethernetu na PC, která je už dlouhou dobu zamrzlá na 1 Gb/s. Na trh tak vypouští nové karty AQN107 a AQN108, které nabízí podporu ethernetu s propustností až 10 Gb/s. To má ale několik háčků.reklama
Nové karty Aquantia AQtion AQN107 a AQN108 jsou založeny na již známých kontrolerech AQC107 a AQC108, z nichž ten slabší se už rozhodla na své desky dostat společnost ASRock. Aquantia však nechce spoléhat jen na ochotu výrobců základních desek, a tak vypouští rovnou vlastní karty pro PCIe založené na obou čipech. Hlavní rozdíl mezi nimi je ten, že AQN107 podporuje až 10GBASE-T Ethernet a AQN108 má "pouze" 5GBASE-T.

Aquantia AQtion AQN107 je tak z nové dvojice lepší a s vyšší propustností, a tak nabídne i rychlejší rozhraní PCI Express 3.0 se čtyřmi linkami, zatímco druhá karta si vystačí s jednou linkou. Obě podporují připojení do ethernetové sítě s propustností od 100 Mb/s. Pro plné využití 10Gb Ethernetu budeme ale potřebovat připojení kabelem CAT6a a pro 5Gb/s Ethernet to bude chtít alespoň CAT5e. Jenomže tím to samozřejmě nekončí.

Do počítače si klidně můžeme nainstalovat tyto karty v ceně 100 a 130 dolarů, ale ty nám nijak nepomůžou, pokud zbytek sítě nebude schopen s nimi srovnat krok. Bude tak zapotřebí mít v síti i jiné prvky, které zvládnou 5Gb/s či 10 Gb/s Ethernet, ovšem ty zpravidla nejsou pro domácnosti určeny, když dosud téměř nikdo neměl zájem dostat do nich produkty, které by se posunuly za 1 Gb/s.

Přepínač pro 100Mb/s Ethernet lze dnes sehnat doslova za pár stovek a pokud utratíme čtyři sta, můžeme si pořídit i jednogigabitový switch. Pokud ale chceme 10Gb/s switch, připravit si musíme už mnohem více, a to klidně i statisíce, a to především proto, že jde vesměs o profesionální řešení pro firmy a ne domácnosti. Než bude tedy Aquantia schopna prosadit rychlejší Ethernet v domácnostech, musí se na trhu rozšířit i další produkty, které budou určeny pro běžné spotřebitele.

Další otázka je, zda o rychlejší domácí Ethernet mají uživatelé vůbec zájem a dá se říci, že to je podobný problém jako v případě klesajících prodejů nových PC. Pramení z toho, že mnoha lidem jejich současné řešení prostě stačí a nemají potřebu chtít něco nového a lepšího třeba jen proto, aby si zkopírovali film z jednoho počítače na druhý o pár sekund rychleji. Pokud ale někdo skutečně chce změnit domácí sítě, musí s tím někde začít.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Týdenní šance (29.5. - 4.6.) Týdenní šance (29.5. - 4.6.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance. Odpovězte do 4.6. správně na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o počítačovou skříň Cooler Master Silencio 452.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Týdenní šance (22.5. - 28.5.) Týdenní šance (22.5. - 28.5.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 22.5. do 28.5. naše soutěž Týdenní šance, v které jste mohli vyhrát počítačovou skříň SilentiumPC Brutus M25 Pure Black. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Toshiba uvedla nová SSD XG5 se 64vrstvými 3D čipy Toshiba uvedla nová SSD XG5 se 64vrstvými 3D čipy
Společnost Toshiba dnes uvedla nové SSD disky XG5. Ty obsahují 64vrstvové 3D paměťové čipy TLC, díky čemuž se vyrábí i v kapacitách 1 TB. Slibují také velmi vysoké přenosové rychlosti přes 2 GB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows
Po mnoha letech existence souborového systému NTFS se přišlo na to, že obsahuje chybu, která dokáže dosti jednoduše shodit celý operační systém. Stačí jen přistoupit na speciální skrytý adresář.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Cryorig Taku: znovuobjevený desktop Cryorig Taku: znovuobjevený desktop
Cryorig loni na Computexu představil nové designy skříní, z nichž si zvláštní zájem návštěvníků vysloužila Taku. Tu můžeme označit za znovuobjevený klasický desktop, který neslouží jen pro uložení komponent, ale také jako stolek pod monitorem.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek