reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přehled trhu: grafické karty

13.2.2004, Igor Viduna, článek
Přehled trhu: grafické karty
Minulý přehled trhu, který mapoval základní desky, měl opravdu značný úspěch a dokonce se stal jedním z nejčtenějších článků měsíce. Tento výsledek rozhodl a tyto přehledy vám budeme přinášet pravidelně každý měsíc. Tentokráte jsme se podívali na grafické karty.
Kapitoly článku:
  1. Přehled trhu: grafické karty
  2. Cenový přehled
Grafické karty by se daly rozdělit (ostatně jako většina hardwaru :-) do tří skupin: low-end, mainstream a high-end, které se mezi sebou liší nejen výkonem a dalšími parametry, ale také (což je velmi důležité) cenou. A jak už to bývá postupem času se zástupci jednotlivých segmentů mění a s příchodem nových modelů se ty starší přesouvají se do nižších tříd (i když v kratším časovém horizontu to nemusí být pravidlem).


Low-End

Tento segment je poměrně bohatý na různé modely a v současnosti sahá od TNT2 M64 či ATI Rage 128 Pro až po GeForce FX 5200 či Radeon 9200 (resp. 9100). Mezi ty nejlevnější karty pak v současnosti patří zejména nVidia TNT2 a GeForce2 MX. Tyto karty se pak v současnosti hodí už pouze do kancelářských (či levnějších) PC. Ale vzhledem k cenovým a výkonnostním rozdílům bychom stejně doporučovali vyšší modely jako je minimálně GeForce MX 440 či GeForce FX 5200. Lepší volbou, vzhledem k lepší kvalitě obrazu, pak asi pro podobná PC budou spíše karty ATI – Radeon 7000 či 9200SE.


Obr.01 - Logo Radeon 9200


Obr.02 - Logo GeForce FX 5200

Vůbec pak není od věci kouknout se po maistreamových „modelech minulosti“, které již na pultech nebývají vidět tak často, ale přesto na ně ještě narazit můžete. Tyto modely pak nabízejí relativně solidní výkon (či bohatší funkce) za velmi dobré ceny, které se vyrovnají „modernímu low-endu“. Jde zejména o karty GeForce 2 GTS či Pro a GeForce 3 Ti 200, které lze ve výjimečných případech pořídit za ceny GeForce 2 MX či GeForce 4 MX440. Na GeForce 4 MX460 už bohužel nenarazíte, protože byla ve své době na Low-end příliš výkonná. U ATI je takovýmto trhákem jistě karta Radeon 9100!

Zde bychom pak radili velmi dobře koukat na specifikace karet, protože zde můžete narazit na modely s 64 bitovými pamětmi či různě upravenými takty, což ve výsledku může znamenat velmi vysoký pokles výkonu. Obdobně pak můžete narazit na „obludnosti“ typu Radeon 7500 se 128 MB RAM, což také nebude ten pravý „lamač srdcí“. Obecně pak doporučujeme volit verze se 64 MB RAM, i když zde bývá mnohem větší pravděpodobnost, že narazíte na 64 bitové verze. Chce to tedy mít oči otevřené a dobře zvážit jaký je cenový rozdíl mezi „osekanými“ a „plnými“ verzemi karet! Obdobně se pak nedejte zmást kartou GeForce 4 MX4000, která není ničím jiným jako přejmenovanou GeForce MX 440, o čemž jsme psali zde. Frekvence čipu pak většinou činí obligátních 250/275 MHz a 64/128-bitové paměti většinou tikají na 400MHz. Ale jak už to tak bývá narazíte i zde na jinak taktované verze. Takže i zde je dobré mít se na pozoru!


Obr.03 - Logo GeFroce MX 4000

Mainstream

Tento segment patří tradičně mezi nejvíce a nejrychleji obměňující se, kde má každý nepřeberný výběr celé řady výrobků. A to jak, z hlediska výkonu, tak i možností. V současnosti sem patří zejména karty ATI Radeon 9600 či GeForce FX 5600 resp. 5700 a to ve všech výkonnostních mutacích. Co do výkonu tomuto segmentu kralují jistě karty GeForce FX 5700 Ultra a Radeon 9600XT. O tom se můžete dočíst v tomto článku. (bitva o mainstream).


Obr.04 - Logo Radeon 9600



Obr.05 - Referenční karta GeForce FX 5700 Ultra

Velmi výhodnou koupí pak mohou být i starší modely jako je GeForce 4 Ti 4800SE (resp. 4400), veze bez označení „SE“ pak odpovídá výkonem modelu GeForce 4 Ti 4600, ale na tyto karty už asi opravdu narazíte jen výjimečně, protože vzhledem k jejich vysokému výkonu se výrobci velmi pečlivě postarali, aby z trhu vymizely… Rozhodně by ale byly lepší volbou než GeForce FX 5600, které jsou na tom po stránce výkonu a poznání hůře. U ATI bychom pak doporučovali případně zvolit Radeon 9500 Pro, který je vzhledem k dvojnásobnému počtu Pipeline a podpoře DirectX 9 snad nejlepší mainstreamovou volbou. Pro tento model ale platí výše řečené více než pro jakoukoliv jinou kartu. Nicméně pokud byste takovouto kartu viděli, berte ji! (Ale pouze pokud půjde o verzi Pro.)


Obr.06 - Logo

HighEnd

Tento segment nyní okupují modely ATI Radeon 9800XT či nVidia GeForce FX 5950 Ultra, o čemž jsme psali zde. O tomto segmentu není potřeba se asi dlouze zmiňovat, i když je nutné mít na paměti, ze právě ty „nej“ modely jsou opravdu drahé s výkonem, který využije málokdo a možná by bylo lepší případně zvolit např. Radeon 9800 (Pro) či GeForce FX 5900 (Ultra).


Obr.07 - Logo Radeon 9800



Obr.08 - Logo GeForce FX 5900 Ultra

Výhodnou volbou zde pak bude Radeon 9700 Pro, který by mohl nabídnout velmi dobrý poměr cena/výkon. Zde se pak nemusíte bát ani veze bez označení Pro, protože i ta disponuje 256 bitovými pamětmi a od svého silnějšího bratříčka se pak liší pouze rozdílem „pár MHz“. Co bychom ale nedoporučovali je GeForce FX 5800 Ultra, která si ve „své“ (velice krátké) době vysloužila kritiky víc než dost.
reklama