reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky - výkonnostní preview

14.10.2008, Petr Štefek, recenze
S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky - výkonnostní preview
S.T.A.L.K.E.R. byl hrou, na kterou se čekalo tak dlouho, že s ní snad už nikdo nepočítal. Nakonec se ale objevila a vedla si skutečně výborně. Dnes se podíváme, jak je na tom po výkonnostní stránce nové pokračování s podtitulkem Clear Sky.
Pro neznalé musí podotknout, že S.T.A.L.K.E.R. čerpá z námětu, kdy po havárii výše zmiňované atomové elektrárny Chernobyl na Ukrajině došlo k alternativnímu sledu událostí a v „zóně“ kolem elektrárny odehrávají hrůzostrašné věci. Reálné události po roztavení reaktoru 4 v jaderné elektrárně byly podstatně méně akční, ale následky a strach z možných důsledků přetrvávají a přetrvávat budou ještě dalších nejméně 100 let. K samotné havárii došlo 26. dubna 1986 v 01:23:44 ráno. Radioaktivní spad zasáhl v nejvyšší míře Bělorusko, Rusko a samozřejmě Ukrajinu. S následky jsme se potýkali i Evropě a malou měrou i v USA.


Stavba anti-radiačního sarkofágu


Ve hře samotné se budete bez rizika podívat do města „duchů“, kterým je Pripyat. Z tohoto města v těsné blízkosti Chernobylu bylo evakuováno okolo 140 tisíc osob. Zůstalo jen prázdno a zlověstná elektrárna ve viditelné blízkosti. Pro ilustraci jsem přiložil autentické fotky z této oblasti, a tak je jasně vidět, že autoři hry prostředí herní zóny opravdu navrhovali z materiálů a fotografií pořízených bezprostředně po havárii a následujících letech. Dopady této relativně malé havárie byly obrovské, neboť záření bylo vystaveno na 600 000 lidí. Několik tisíc jich zemřelo ihned v následujících několika letech na různé formy rakoviny.



Evakuované město Pripyat



3-in-1 made by Chernobyl


V samotné hře se setkáváme velmi často s deformovanými či úplně zmutovanými zvířaty a lidmi. Tento fakt není žádnou příliš velkou nadsázkou, protože jsou známy vědecky podložené důkazy o zvířatech se dvěma hlavami nebo dokonce několik navzájem srostlých jedinců. Účinky na člověka byly podobné, jen se projevily až po několika letech. Tzv. „černobylské děti“ jsou toho naprosto přesvědčivým důkazem.

Srovnávat havárii v Chernobylu s výbuchem atomové bomby v japonských městech Hirošima či Nagasaki je bezpředmětné, neboť atomové bomby využité při těchto útocích měly mnohem nižší dlouhodobý dopad. Obsahovaly izotopy s mnohem nižším poločasem rozpadu. Kdyby tomu tak nebylo, tak by ještě dnes byla polovina Japonska neobyvatelná.
reklama