reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest chladičů na grafiky, část III. - testy a závěr

14.9.2005, Zdeněk Kabát, recenze
Megatest chladičů na grafiky, část III. - testy a závěr
V posledním díle našeho testu chladičů na grafické karty se podíváme na jejich výkon a hlučnost. K celkovému počtu 9 chladičů jsme zahrnuli do počtu ještě referenční model MSI, takže si můžete udělat obrázek, jak si s chlazením polepšíte.

Srovnání teplot



Poté, co jsme si prohlédli všechny grafy vývoje teplot, se podívejme na závěrečné shrnutí. Jak jsem již psal na začátku článku, bylo testováno na GeForce 6800, která se svými 18/40W velmi podobá mainstreamové GeForce 6600GT. Uchladit takový čip, ač se jedná o mainstream, není žádná legrace, což je ostatně vidět i na následujícími grafu. Ještě připomenu, že teplota okolí byla 25 °C a bylo testováno v Middletoweru se dvěma tichými outtake větráky (cca 1200-1500 ot./min).

Zde je tedy graf s teplotami grafického čipu NV40:



Jak vidíte, nejlépe z aktivních chladičů na tom je Arctic Cooling NV Silencer 5 (Rev. 2), který dokázal i s tak nízkou hlučností srazit teplotu na 58 °C, tedy na stejnou hodnotu, jako referenční chladič MSI se 4000 ot./min. Dále si vedly skvěle i všechny tři "květinové" chladiče, tedy Zalmany VF700 a jeden Primecooler. Na 12V se teplota pohybovala kolem 60 °C, na 5V o pár stupínků výše.

Mezi pasivními chladiči (vyznačeno světle oranžovou barvou) se nejlépe umístil Thermaltake Schooner, který se svými 72 °C zvládl vyrovnal hodnotu Aerocoolu, ovšem v klidu na tom byl o chlup lépe. Naopak Fanless VGA byl velkým fiaskem.

Dále uvádím graf pro teploty na grafické kartě:



Nejlépe dokáží grafiku ochladit větráky od Zalmanu a Primecooleru, což je vzhledem k jejich designu a konstrukci poměrně logické. Když se navíc na paměti nainstalují heatsinky (které jsou v balení dodávány), dostanete nejkomplexnější chlazení grafické karty z testovaného spektra. Z pasivních chladičů je na tom nejlépe Aerocool společně s Primecoolerem, které nechávají u karty velký prostor. Schooner se v tomto ohledu nepodařil.

Srovnání hlučnosti



Dále zde uvedu srovnání hlučnosti chladičů, které je posuzováno subjektivně, ale doufám, že mé ucho se od cizích příliš neliší. Stupnice je od 0 do 5, kde 0 mohly dostat logicky jen pasivní chladiče. Zde je graf:



Nejtišší je trojice chladičů Zalman VF700-AlCu, -Cu a Primecooler PC-VGAHG1, které se na 5V točí opravdu pomalu. Dále uvádím pro orientaci oba pasivy s přidělaným Arctic Coolingem Fan Pro TC, ovšem tam je možnost přimontovat naprosto libovolný větrák.

Hodnota hluku uvedená u Silenceru je také plus mínus orientační, protože se liší model od modelu. Nejtišší jsou chladiče pro mainstreamové karty, hlasitější naopak pro hi-endové. Jako záchytný bod může sloužit údaj o hluku udávaných v pa-jednotkách Sone.
reklama