reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

DDR paměti - jak je to vlastně s kompatibilitou

1.12.2000, Petr Klabazňa, zpráva
DDR paměti - jak je to vlastně s kompatibilitou
V současné době běžně používané paměťové moduly SDRAM již svými parametry nestačí odolávat podstatně mladším DDR pamětem, které se stále více dravěji tlačí na trh s PC komponenty. A to i přes zvýšení rychlosti SDRAM pamětí na standard 133 MHz (standard PC133) a dokonce některé firmy již vyrábějí i 150 MHz moduly.
Frekvence procesorů neustále roste, rychlost komunikace s pamětí se však moc neměnila. V současnosti běžně používané PC133 SDRAM paměti nabízejí datovou propustnost 1,066GB/s, což nárokům (zejména herních) aplikací nestačí. Rychlost komunikace s pamětí se tak stává úzkým hrdlem a brzdí celkový výkon počítače.

Jednou z možností, jak datovou propustnost pamětí zvýšit, je použít DDR paměť. DDR je zkratkou pro Double Data Rate (dvojnásobná datová rychlost). Název v podstatě objasňuje vše potřebné, DDR paměti nabízejí dvojnásobnou datovou propustnost, tedy až 2,1 GB/s při 133 MHz sběrnici (tzv. PC266 nebo PC2100). Dosahují toho jednoduše tak, že přenášejí dvojnásobnou porci dat během jednoho cyklu - na náběžné i sestupné hraně. Klasické SDRAM paměti (dnes už někdy označované jako SDR SDRAM) přenášejí data pouze na náběžné hraně. V praxi to samozřejmě tak jednoduché není, ale důležité je, že DDR paměti vycházejí z dnešních SDRAM, a tudíž je jejich výroba poměrně levná a praktická implementace snadná (na rozdíl od Rambus).

Stejně jako SDRAM jsou i DDR paměťové moduly nazývány DIMMy, nejsou však zpětně kompatibilní s SDRAM. DDR moduly jsou 184-pinové a mají jinak umístěné výřezy (klíče - viz obr.), takže se ani omylem nedají zasunout do konektorů pro SDRAM. Obdobně to platí pro SODIMM DDR moduly, ty jsou 200-pinové (na rozdíl od současných 144-pinových SDRAM SODIMM). Převedeno do praxe - pokud hodláte používat DDR paměťové moduly, musíte mít také novou základovku s podporou DDR.

SDR
SDR SDRAM paměťový modul

DDR
DDR SDRAM paměťový modul

Stejně jako SDRAM, existují i DDR paměťové moduly v ECC provedení (používá se hlavně pro servery) a v ne-ECC provedení (používá se v běžných PC). DDR paměti již jsou nějaký čas používány, zatím však ne jako paměťové moduly na základních deskách, ale např. jako paměť na grafických kartách (GeForce DDR). Nezanedbatelnou výhodou DDR pamětí je také nižší napájecí napětí (2,5 V na rozdíl od současných 3,3 V) a s tím související nižší spotřeba a menší tepelné ztráty.


Zdroj Technická podpora LEVI
reklama