reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech M705: myš pro počítačové maratónce

3.12.2009, Jan Vítek, recenze
Logitech M705: myš pro počítačové maratónce
Logitech jako jeden z nejznámějších výrobců počítačových periferií nabízí především velmi kvalitní myši a do této oblasti průběžně přináší inovace v různých podobách. Myš Logitech Marathon Mouse M705 nabídne především výdrž, a to rovnou ve dvou ohledech.
Kapitoly článku:
  1. Logitech M705: myš pro počítačové maratónce
  2. Instalace a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Myš Logitech Marathon Mouse M705 je totiž navržena pro dlouhodobou práci, k čemuž má sloužit její ergonomický design, což má ale také nevýhodu v tom, že levorucí uživatelé si ji zrovna moc pochvalovat nebudou. A druhým aspektem je, že Logitech slibuje výdrž na baterie kolem tří let, což již v mnoha případech hraničí se samotnou životností myši, nebo ji klidně i překračuje. My si pochopitelně tento slib ověřit nemůžeme, ale i kdyby to byl jen jeden rok, tak je výdrž více než dostatečná.


Maratóncova myš přichází v zelené papírové krabičce, kde je vystavena za přiléhavým plastovým výliskem, takže si ji můžeme i s rádiovým přijímačem snadno prohlédnout. A jaké jsou kromě výdrže a ergonomie její největší výhody, díky kterým má být otevřena peněženka zákazníkova? Je to především samotný přijímač zvaný Logitech Unifying. Jmenuje se tak proto, že má být schopen obsloužit až šest připojených zařízení, takže zde se meze v podstatě nekladou. A navíc je velmi malý, takže z USB portu vyčnívá jen nepatrně a rozhodně by neměl vadit ani při přenášení vašeho laptopu. Nezanedbatelnou výhodou také je, že když si pak pořídíte další zařízení s tímto přijímačem, budete mít jeden do zásoby v případě jeho ztráty.



Dalším lákadlem je známé kolečko se dvěma módy otáčení - klasickým krokovým a pak volným, díky němuž je možné prolétnout i dlouhý dokument za pár okamžiků. Nakonec je vyzdvihován laserový senzor, ovšem to dnes není vůbec nic výjimečného. Podívejme se tedy na specifikace, u nichž je Logitech velmi skoupý. Na svých stránkách, které mají mimochodem velký potenciál k vyvolání vzteku, neudává rozlišení senzoru ani základní rozměry, takže přišlo na řadu posuvné měřítko a hledání na internetu.

Model
Logitech Marathon Mouse M705
Rozměry
110 x 71 x 41 mm
Senzor
laserový
Rozlišení
1000 dpi
Tlačítka
5 + kolečko (Hyper-Fast)
Rozhraní
rádiové
Materiál
šedý a černý plast, metalízová úprava

Podíváme se tedy nejdříve na samotnou myš a její provedení. Logitech jí vyvedl v tmavě šedé a černé barvě, kde převažuje tmavě šedá metalíza s převážně matným, ale někde i hladkým povrchem a pak pro lepší uchycení tu máme změkčené postranní povrchy vyvedené v černé barvě.



Tvar této myši je spíše krátký a zaoblený, než podlouhlý, jako je například model Razer Lachesis. To je opravdu vhodné pro myš, která má sloužit jako častý pracovní nástroj, protože svým tělem dokáže vyplnit celou uživatelovu dlaň. Je to prostě takový bobek, ale plnohodnotných desktopových rozměrů. Tvar je také uzpůsoben pro pravoruké uživatele, což znamená, že s levou rukou se sice ovládat dá, ale není to nic úžasného.



Vršek myši je tedy vyroben z šedého metalízového plastu, jenž je celkem příjemný na dotek a vepředu tvoří dvě hlavní tlačítka mající uprostřed sebe prohlubně pro prsty, které v nich přirozeně spočinou. Poté si všimněme chlouby Logitechu, a sice kolečka s dvojím režimem. V prvním funguje naprosto klasicky, tedy krokově, přičemž jeho krokování je jemné a projevuje se slyšitelným vrčením. Pokud je ale přepneme pomocí tlačítka hled vedle do druhého režimu (Hyper-Fast Scrolling), pak krokování zmizí a těžké kovové kolečko se dokáže po roztočení pohybovat i několik sekund a prolétnout tak i velmi rozsáhlý dokument. Zda tato funkce někomu přijde vhod, to už ponechám na individuálním zvážení.

A nakonec je v rýze oddělující hlavní tlačítka za přepínáním kolečka malá kontrolka, jež několik sekund po zapnutí myši ukazuje stav baterie. Do zadní části hřbetu myši pak samozřejmě Logitech neopomněl vtisknout své logo ve světle šedé barvě.



Moderní počítačová periferie se dnes snad ani nemůže obejít bez kousku světlého plastu a zde se jej dočkáme na pravé straně, kde ovšem tolik nevadí, protože ta jen zřídkakdy přijde do kontaktu s rukou a jejími prsty. Tato část tak tvoří jakýsi předěl mezi hřbetem a bokem myši a má v sobě zasazena další dvě tlačítka, která jsou připravena pro palec a jsou jedním z důvodů, proč je tato myš pro leváky nevhodná. Výchozí funkce těchto tlačítek je prostá - slouží pro skoky zpět a vpřed, což je dobře využitelné třeba v internetových prohlížečích.



Boční části myši mají přilnavý pogumovaný povrch, jenž je na pravé straně ještě navíc opatřen malými důlky. Především díky těmto částem se myš dobře drží a ovládá. Dále pokud si všimneme na levém boku malé šedé čárky, pak pod ní povrch evidentně nedoléhá ke spodní části myši, což na první pohled působí jako nedokonalost, jež by však byla u tohoto výrobce a myši s cenou nad 1000 Kč přímo trestuhodná. Jedná se ovšem o páté tlačítko, které je výborně umístěno tak, aby pro jeho stisknutí stačilo jen mírně zatlačit palcem. Jeho stisk je pak velmi měkký a neslyšný, ale přesto poskytuje dobrou hmatovou odezvu.

Obrátíme hlodavce vzhůru "nohama", abychom si mohli prohlédnout jeho spodní část. Tu od vrchní odděluje po celém obvodu další pruh lesklého černého plastu, přičemž samotná rovná podstava je už opět s matnou úpravou.



Dole najdeme tři velké teflony, jež mají u sebe malé otvůrky, kam se dá strčit nehet nebo třeba šroubovák, teflony odchlípnout a vyměnit. Dále vidíme hlavní vypínač, jehož funkce vzhledem k vysoké udáváné výdrži myši na baterie není až tak důležitá. Pěkný detail je, že výrobce zvýraznil vypnutý či zapnutý stav červenou a zelenou barvou v pozadí tlačítka. Samotný laserový senzor byl posunut až ke kraji myši, takže jej budeme mít někde pod prsteníčkem.



Nakonec jsou vespod vysouvací dvířka od baterií, které zabírají asi polovinu základny. Mohla by držet o něco pevněji, protože se trošku klepou a přeci jenom výměna baterií nebude u této myši zrovna častou činností. Dovnitř patří dvojice klasických tužkových AA baterií s napájecím napětím 1,5 V, takže není jasné, zda myš zkousne dobíjecí NiMH baterie, které mají 1,2 V. Počítejme také s tím, že myš se dvěma bateriemi pěkně ztěžkne.


Příslušenství


V balení společně s myší dostaneme tedy přijímač Logitech Unifying, jenž nad USB slot bude vykukovat jen minimálně, tedy asi o centimetr. To je už kompromis mezi nepraktickou součástí počítače zvětšující jeho rozměry a možností jejího snadného vypojení za použití prstů.



Někdo také může tvrdit, že technologie Bluetooth nic takového nepotřebuje, ovšem ta zase nebývá tak bezproblémová s ohledem na stabilitu připojení, a to nehledě na spotřebu.



Poté Logitech do krabice přidal jednoduchý manuál včetně české mutace, k tomu informace o záruce, CD s nejnovějším software SetPoint 4.80 (k dispozici je také pro Windows 7) a nakonec dvě baterie Duracell.
reklama