reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Šest herních klávesnic v testu

27.1.2009, Jan Vítek, recenze
Šest herních klávesnic v testu
V dnešní recenzi oprášíme téma počítačových klávesnic. Ty byly vybrány s ohledem na herní účely, takže se setkáme s tradičními výrobci, kteří s tím už mají zkušenosti. Půjde o A4Tech, Genius, Logitech, Microsoft, OCZ a Saitek. Pojďme se na ně podívat.
Klávesnice stejně jako ostatní hardware, jenž dlouho unikal zvýšené pozornosti výrobců, jsou již dlouho k dispozici ne jako šedé uniformní produkty, ale nabývají různých rozměrů, barev a dostávají více a více funkcí. Setkat se tedy můžeme s klávesnicemi, jež jsou vybaveny displejem, několikabarevným podsvícením, speciálními programovatelnými klávesami a tlačítky či vyměnitelnými klávesami. Důraz se klade také na ergonomii, aby si snad někdo po několikahodinové internetové bitvě nestěžoval na bolavá zápěstí.

Vše zmíněné najdeme také u dnes testovaných klávesnic, ovšem ty se od sebe pochopitelně velmi liší. Zjistíme tedy, jaké funkce různí výrobci u svých produktů nabízejí a také uvidíme, jak dobře jsou jednotlivé klávesnice zpracovány, protože herní modely by měly disponovat dobrou funkčností, ale také by měly něco vydržet. Celkem se tedy jedná o šest firem a stejný počet modelů v rámci lednového tematického celku týkajícího se PC příslušenství. Ty si nyní uvedeme výčtem:
  • A4Tech X7-G800 3x Fast
  • Genius LuxeMate 525 "Star Cruiser"
  • Logitech G11
  • Microsoft Sidewinder X6 Keyboard 1.0 Win USB
  • OCZ Elixir Gaming Keyboard
  • Saitek Cyborg Keyboard


A4Tech X7-G800 3x Fast


Název této klávesnice je skutečná lahůdka. Na krabici najdeme označení X7, G800 a 3x Fast a ani ze stránek výrobce není příliš jasné, jak by se vlastně tato klávesnice měla nazývat. Jisté je, že jde o sérii produktů X7 a model G800. Označení 3x Fast pak s největší pravděpodobností vychází z možnosti nastavení třech rychlostních režimů, ke kterým se ještě dostaneme. Zadní strana obalu ilustruje výhody této klávesnice, mezi něž patří voděodolný design, multimediální tlačítka, schopnost detekování stisku tří kláves najednou, programovatelná tlačítka G1 až G15, zmíněná schopnost nastavení třech speciálních rychlostních režimů a rozložení kláves uzpůsobené herním účelům.



Odolnost vůči vodě je dle výrobce testována úplným ponořením klávesnice na deset minut, takže prý můžeme s klidem klávesnici pomocí vody čistit.


- klikněte pro zvětšení -

Zpracování klávesnice je naprosto klasické a využívá hybridní membránovou konstrukci. Jedná se tedy o dvě tvrdé fólie s natištěnými plošnými spoji, na něž seshora tlačí gumová membrána, nad níž máme uloženy samotné klávesy. Takovou konstrukci dnes využívá drtivá většina počítačových klávesnic.

Model
X7-G800 3x Fast
Rozměry
515 x 205 x 30 mm
Hmotnost
-
Rozhraní
PS/2
Spec. klávesy
15 G kláves
Podsvícení
ne
Ostatní
herní mód, multimediální klávesy

Podívejme se teď na tento model jako na celek. Na první pohled se jedná o poměrně kvalitní výrobek složený z pevných plastů. Osobně jsem sice viděl i pevnější klávesnice, jež se pod tlakem nekroutí, avšak to, co předvádí tento A4Tech, je zcela v mírách tolerance. Klávesnice díky tomu není ani příliš těžká. Co se týče samotných plastů, jsou využity především dva - tmavě šedý a pak tmavě stříbrný, s nímž se shledáme v okolí kláves.



Rozložení kláves je další důležitá věc. U této klávesnice to na první pohled vypadá na tradiční způsob, avšak při bližším pohledu zjistíme, že tomu tak ani není. Výrobce nám nenabízí žádné divokosti, co se týče fyzického rozložení kláves, ale s jejich funkcemi je to již jinak. Mohou za to především klávesy G, jichž je zde celkem patnáct a jsou umístěny v podstatě všude kromě numerické části. Podívejme se tedy na jejich uložení podrobněji.



Klávesy G začínají skupinou čtyřech (G1 - G4) uložených v levé části v podobě oválných tlačítek. V normálním aplikačním prostředí mají funkce +, -, * a /. Můžeme je tedy využít pro počítání. Dále klávesy G pokračují pětičlennou skupinou (G5 - G9) uloženou pod mezerníkem. Zde je k zaznamenání potenciální problém vycházející z toho, že by někomu mohla jejich pozice vadit. Osobně ale mohu říci, že při psaní tato tlačítka nevadí a pokud máme při hraní položenou levou ruku na směrových A, S, W, D, jsou klávesy G5 - G9 velmi dobře přístupné pro palec.



Další klávesy G jsou již více rozházeny. G10 nalezneme vedle Escape, což může ze začátku činit problémy, protože si ji můžeme plést s klávesou F1. G11 a G12 obklopují z obou stran mezerník, jenž byl tak příslušně zkrácen, což se někomu rovněž nemusí zamlouvat a poslední tři klávesy G13- G15 jsou v bloku nad Insert, Home, Page up, atd. Na toto již může být řada uživatelů zvyklá, protože výrobci dříve u některých modelů do této polohy dávali trojici kláves pro uspání/vzbuzení či vypnutí počítače. V ostatních ohledech je rozložení kláves naprosto klasické a nás může především potěšit, že obě klávesy Shift jsou dlouhé a stejně tak se shledáme s dlouhým Backspace a dvouřádkovým Enter.



Všimněte si rovněž, že směrové klávesy a klávesy ASWD jsou zde nahrazeny oranžovými tlačítky. Ta mají o něco větší plochu než ostatní klávesy a jsou také nepatrně vyšší. A4Tech nám ale nezapomněl dodat běžné klávesy, které můžeme snadno vyměnit pomocí přiloženého klíče.



Pak zde máme ale speciální membránová tlačítka v oblasti nad numerickým blokem. První z nich s označením S (jako Speed) cyklicky nastavuje "rychlost" klávesnice. Kolovat můžeme mezi režimy normal, accelerate, speedy a turbo. A o co se zde jedná? Nastavit lze totiž doba odezvy, dobu opakování stisku a ve výsledku počet možných stisků za sekundu. Systémové - normální - nastavení nabízí 22ms odezvu, normální dobu opakování (záležitost operačního systému) a maximum 30 stisků za sekundu. Všechny tři speciální režimy pak zkrátí dobu odezvy na 7,92 ms a dobu opakování postupně na 750 ms, 500 ms a 250 ms. Tím se zvyšuje počet možných stisků až na 100 za sekundu.



Druhé tlačítko s označením D pak má dvě další funkce. Jednak je možné pomocí něj přiřadit klávesám ASWD funkci směrových šipek, což je ale dnes v době moderních her poměrně zbytečná vlastnost, ale peskovat za to výrobce v žádném případě nebudeme. Aktivaci tohoto nám klávesnice oznámí zelenou diodou. Žlutou diodou zase G800 indikuje, že jsme přehodili klávesy Ctrl a Caps Lock a nakonec je zde červená dioda značící, že jsme zapnuli obě předešlé funkce najednou.


- klikněte pro zvětšení -

Zcela nakonec klávesnice nabídne sloupec 7 "multimediálních" tlačítek na pravé straně. Ta jsou dnes již u moderních modelů téměř samozřejmostí, pokud tedy nejsme tradicionalisti a nehledáme co nejobyčejnější verzi. Pomocí těchto tlačítek můžeme snadno ovládat přehrávání filmů a hudby a nastavovat hlasitost.



Na spodní stranu G800 se také letmo podíváme. Příliš k vidění zde toho není, pouze si všimněme čtyřech gumových podložek, díky nimž klávesnice na hladkém stole neklouže a pak jsou zde jednoduché vyklápěcí nožky pro nastavení sklonu. ty by mohly být vyrobeny lépe, aby snesly hráčské vášně.


Zkušenosti z provozu


Doprovodný software k této klávesnici není žádný, a tak přejděme rovnou k tomu, jak se s ní pracuje. Co se týče běžného používání při psaní, nejdříve asi proklejete červené klávesy, jež jsou vyzdvihnuty nad ostatní. Ovšem to se dá snadno napravit jejich výměnou pomocí dodávaného příslušenství. Poté ale nastane další problém - krátký mezerník a hned vedle uložené klávesy Home a End. Osobně mačkám mezerník spíše na jeho levé straně, takže jsem se během napsání jedné věty stačil třikrát kurzorem přesunout na její začátek. Ovšem i na toto bychom si měli časem zvyknout.

Klávesnice se tedy fyzicky připojuje pomocí portu PS/2 a nejsou k ní třeba žádné ovladače ani doprovodný software. Jak se tedy nastavují herní klávesy? Jednoduše nijak. Tyto klávesy mají totiž své pevně přiřazené funkce, a slouží tedy stejně jako ostatní klávesy. Takže tu máme pouze některé klávesy zdvojené, což je oproti ostatním modelům trošku málo a tak nějak netuším, proč to vůbec výrobce v některých případech dělal. Tlačítka G1 - G4 by se ještě dala pochopit, protože budou dobře přístupná pro levou ruku a zvyšují také počet kláves na levé straně. Ale tlačítka G13 - G15 jsou tu dle mého názoru zcela zbytečná, protože proč bychom nemohli jednoduše využít Insert, Home, atp?

Co se týče komfortu psaní, pak jsem měl spíše pocit, že lechtám plastovou hračku než herní klávesnici, co má něco vydržet. To dovršují multimediální tlačítka napravo, jejichž kolíbání je dosti znatelné a hmatová odezva nicotná. Ohledně dalších funkcí, zde si výrobce už nemohl moc vymýšlet. Rychlostní režimy nemají na hraní valný dopad a lze je do jisté a dostatečné míry suplovat pomocí nastavení klávesnice v systému a další funkce přehození funkcí směrových šipek a kláves ASWD společně s přehozením Caps Lock a Ctrl jsou zde již jen do počtu. K využití je zde snad pouze vypnutí klávesy Windows, ale to není žádné terno a nepěkný pocit z této klávesnice to už nezachrání.

V podstatě když se zamyslíme nad tím, co nám tento model přinese oproti normální klávesnici, není toho mnoho, co bychom mohli využít.
reklama