reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak funguje CD-R a CD-RW?

13.1.2000, Jindřich Šaršon, zpráva
Jak funguje CD-R a CD-RW?
Jak se zaznamenávají data na CD média? Odpověď naleznete v tomto článku.
Snad každý z nás má doma alespoň jedno vypálené médium, vypalovačka již také není takovým přepychem, jako bývala dříve. CD se v podstatě stalo nejoblíbenějším záznamovým médiem, přes všechny pokusy s DAT mechanikami, ZIPy, Jazz a podobně. Je to způsobeno hlavně velmi levnou cenou médií ale i mechanik na čtení CD - v dnešní době neznám nikoho, kdo by měl počítač bez CD ROM.

Na běžné CD se vejde 650 MB dat (i když se prodávají disky, na které se toho vleze o chlup více) a zapisovat můžeme jednak na CD-R média (lze na ně zapsat pouze jednou), nebo na CD-RW média (ty je možné přepsat zhruba 1000x). A jak funguje samotný zápis?

K pochopení potřebuje alespoň základní znalost toho, jak jsou ukládána data v počítači. Každý znak (písmeno, číslo) je v počítači uložen ve dvojkové soustavě. Nejmenší informaci nese jeden bit - je to právě jednička nebo nula. Pomocí skupiny osmi bitů, kterou nazýváme byte, již poskládáme číslo 0-255, ze kterého můžeme dostat konkrétní znak (písmeno a pod.). Ale konec exkurze do základů informatiky, pojďme se podívat, jak se jedničky a nuly ukládají na CD.

Data jsou na CD-ROM uloženy v drážkách (t.j. podobně, jako na gramofonové desce), které jsou široké 1,6 mikrometrů (tisícina milimetru). Pro srovnání - lidský vlas má tloušťku zhruba 50 mikrometrů. Samotný bit je pak reprezentován "dolíkem" v této drážce. Ve chvíli, kdy na tento "dolík" posvítí laser mechaniky, světlo se buď odrazí, nebo neodrazí - v závislosti na tom, zda je na daném místě umístěna jednička nebo nula.

cteni

A jak dochází k samotnému zaznamenání informace, zda se má paprsek odrazit či ne? CD-R a CD-RW médium se skládá z několika vrstev (viz. obrázek). Pokud si médium položíte čtecí plochou nahoru, pak jsou to (zhora): ochranná průhledná vrstva, neprůhledná záznamová vrstva, odrazová vrstva a podklad pod odrazovou vrstvou. Uspořádání můžete vidět i na obrázku.
vrstva


Jak tedy funguje vypálení jednoho bitu? Poměrně jednoduše. Zapisovací laser buďto vypálí (odstraní) neprůhlednou záznamovou vrstvu, takže se při čtení na tomto místě paprsek odrazí. Anebo nevypálí, takže při čtení bude světlo na tomto místě pohlceno. Jediný rozdíl mezi CD-R a CD-RW médii je. že u CD-R je proces odstranění neprůhledné záznamové vrstvy nevratný.

Jelikož je princip čtení klasických CD, CD-R a CD-RW médií stejný, je možné číst všechny typy v (téměř) všech mechanikách. Problémy mají pouze některé starší mechaniky - je to způsobeno menší odrazivostí povrchu CD-R a CD-RW médií.


Dle PC-WORD

Pozn. redakce
Tento článek je určen předevšim širší odborné veřejnosti a je pojat převážně jako populární. Opravdovým odborníkům doporučuji navštívit specializované servery na CD-R problematiku. V našich zeměpisných oblastech by to mohly být články o CDR a CDRW na CDR serveru.
reklama